بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمــدید
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
 1. خانه
 2. آموزش کامپیوتر
 3. آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

آشنایی با علائم و نشانه های خرابی قطعات کامپیوتر

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

برای آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر در این مطلب با ما همراه باشید.

همان طور که می دانید یک کامپیوتر از اجزای مختلفی تشکیل شده است که اختلال و خرابی در هریک ممکن است، کارکرد طبیعی سیستم را دچار مشکل کند، بسته به این که کدام قطعه دچار مشکل شده و آسیب وارد شده به آن تا چه حد است، علائم ظاهری نیز ممکن است متفاوت بوده و حتی سیستم برای مدت زیادی بدون مشکل کار کند و در مواقعی خاص نشانه هایی از خرابی مشاهده گردد.

پس بیایید با شناخته شده ترین علائم و خرابی های قطعات کامپیوتر آشنا شویم.

علائم و نشانه های خرابی مادربورد

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

مادربورد از اصلی ترین اجزای یک کامپیوتر به شمار می رود به طوری که سایر قطعات بر روی آن سوار شده اند و خرابی در این قطعه، حتی ممکن است که بر روی سلامت سایر قطعات نیز تاثیر بگذارد.

مادربورد تعداد و انواع پورت‌های ورودی و خروجی سیستم رایانه ای را تعیین می‌کند و در حكم ستون فقرات دستگاه است. همه قطعات سیستم رایانه ای به طور مستقیم و غیر مستقیم به مادربورد وصل می شوند. مادربورد به کمک شاه راه های خود  (BUS) پل حیاتی انتقال داده ها بین قطعات را ایجاد می کند. به طور معمول مشخصات فنی مادربورد تفاوت چشمگیری در عملکرد کلی ایجاد نمی‌کند، ولی می‌تواند کمک کند اجزای کلیدی در کنار هم بهتر و سریع‌تر کار کنند. همه این عملکرد های مهم نشان می دهند که چه قدر خرابی مادربرد می تواند در کارکرد صحیح سیستم رایانه ای شما تاثیرگذار باشد.  

علائم خرابی مادربورد
 • نصب نشدن ویندوز
 • روشن نشدن دستگاه؛ هنگامی که کلید روشن/ خاموش (Power) دستگاه را می فشارید و یا زمانی که فیش منبع تغذیه را به دستگاه متصل می کنید، هیچ نوری از هیچ یک از دیودهای نورانی (LEDها) مشاهده نمی شود. البته فرض می کنیم که منبع تغذیه سالم است.
 • شارژ نشدن لپ تاپ؛ لپ تاپ به خوبی با منبع تغذیه کار می کند؛ ولی قادر به شارژ کردن باتری نیست؛ در این حالت به احتمال بسیار زیاد، مشکلی در مدار شارژ لپ تاپ و فیش آداپتور متصل به آن به وجود آمده است
 • خاموش شدن کامل دستگاه
 • کند شدن شدید سیستم رایانه ای
 • سیستم روشن شده و شروع به فعالیت می کند، اما تصویر تولید شده روی نمایش گر LCD ناقص و درهم است.
 • لپ تاپ به طور کامل از کار می افتد.
 • با وصل کردن آداپتور و روشن کردن لپ تاپ هیچ اتفاقی نمی افتد؛
 • چراغ دستگاه روشن می شود، فن شروع به کار می کند، اما صفحه نمایش روشن نمی شود و بعد از 15-10 ثانیه صدای کار کردن هارد دیسک را نمی توانید بشنوید.
 • چراغ دستگاه روشن می شود، فن شروع به کار می کند، اما بعد از چند ثانیه چراغ خاموش می شود.
 • بعد از فشار دادن کلید پاور ، صفحه نمایش سیاه باقی می ماند و صدای آرامی از سیستم شنیده می شود.

علائم و نشانه های خرابی کارت گرافیک

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر
آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

به زبان ساده، کارت گرافیک کامپیوتر اجازه می دهد تا داده یا اطلاعات گرافیکی دیجیتالی را با تبدیل به اطلاعات گرافیکی آنالوگ و آن را به دستگاه هایی نظیر مانیتور کامپیوتر ، تلویزیون و یا پروژکتور برای نمایش ارسال کند.

 1. اگر کامپیوتر را روشن کرده اید و از اتصالات مانیتور و کامپیوتر مطمئن هستید اما همچنان تصویری برروی صفحه ی مانیتور خود مشاهده نمی کنید ممکن است کارت گرافیک شما سوخته باشد.
 2. اگر پس از بالا آمدن کامپیوتر برروی صفحه ی مانیتور خود خط های راه راه عمودی مشاهده می کنید کارت گرافیک شما آسیب دیده است.
 3. اگر بعد از نمایش صفحه خوش آمدگویی ویندوز ، صفحه مانیتور شما خاموش می شود به احتمال زیاد یکی از قطعات الکترونیکی مرتبط با کارت گرافیک شما آسیب دیده است.
 4. اگر پس از روشن شدن کیس و بالا آمدن کامپیوتر از داخل کیس صدای بوق به گوش شما می رسید علت آن خرابی کارت گرافیک می باشد یا به درستی در محل اتصال خود با مادربورد قرار داده نشده است.
 5. اگر بعد از مدتی کار کردن با یک نرم افزار سنگین بی کیفیت شدن تصاویر و کند شدن انتقال تصاویر را مشاهده کردید امکان مشکل در سیستم خنک کننده کارت گرافیک شما وجود دارد.

علائم و نشانه های خرابی رم (RAM)

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

RAM (حافظه دسترسی تصادفی) یکی از انواع حافظه‌های اصلی است که وظیفه حفظ داده‌ها به صورت موقت را دارد. یکی از وظایف اصلی RAM واسطه گری بین Hard Drive Disk و CPU است. 

به طور مثال هسته سیستم عامل و  برنامه‌های موجود در سیستم‌عامل‌ها، ابتدا بر روی این حافظه موقتی قرار می‌گیرند سپس برای پردازش به نوبت به CPU ارسال می‌شوند. و اما علائم رم خراب:

۱- زمانی که شما مشغول کار کردن با یک برنامه خاص هستید ، ممکن است ویندوز به صورت ناگهانی فریز شود. این فرآیند سبب میشود که بازکردن مرورگر هایی نظیر اینترنت اکسپلورر حتی تا ۴ دقیقه به طول انجامد.  این مورد نشانه ای از معیوب بودن رم است ؛ حال آن که برخی از کاربران تصور می کنند ممکن است ویروس های مخرب به سیستم آن ها حمله کرده باشد!

۲- نشانه ی بارز دیگر خرابی رم ، نمایش صفحه آبی مرگ است! این صفحه باعث ار کار افتادن سیستم میشود. البته گاهی بر اثر نصب یک برنامه یا نرم افزار ، این خطا ممکن است ایجاد شود. اما زمانی که رم معیوب است ، بدون نصب هیچ برنامه جدید یا اعمال تغییرات ، این صفحه را مشاهده خواهید کرد.

۳- ممکن است حین کار با یک برنامه خاص در ویندوز ، سیستم به صورت پی در پی ری استارت میشود. البته ری استارت شدن ویندوز دلایل مختلفی می تواند داشته باشد ، اما زمانی که رم کامپیوتر و لپ تاپ خراب باشد ، ری استارت شدن بدون انجام تغییر خاصی روی کامپیوتر رخ می دهد.

۴- خرابی فایل ها و عدم ذخیره شدن آن ها ، از نشانه های دیگر رم معیوب می باشد.  به عنوان مثال اگر فایل ها به نحوی که شما در ویندوز فرمان داده اید ، ذخیره نشوند و هارد درایو را نیز از جهت سلامت بررسی کرده باشید ، می توانید از خراب شدن رم یا مموری مطمئن شوید.

۵- ممکن است هنگام کار با کامپیوتر یا لپ تاپ ، رنگ های نامتعارفی را مشاهده کنید. این رنگ ها بر اثر خراب شدن رم و ارسال ناموفق دیتا روی اسکرین نمایان میشوند.

۶- شنیدن صدای بوق ممتد ،یکی از نشانه های خرابی رم است. بسته به نوع سخت افزاری که استفاده می کنید ، خرابی رم با این صدا به شما گزارش میشود.

تشخیص و عیب یابی رم و مموری

با استفاده از نشانه های رم معیوب ، می توانید از احتمال بروز اشکال و ایرادهای احتمالی در رم با خبر شوید ؛ اما اگر می خواهید از حدس خود مطمئن شوید ، باید به دو روش عمل کنید:

 • نصب نرم افزار هایی برای چک و بررسی کردن رم
 • باز کردن کامپیوتر و خارج کردن رم به صورت فیزیکی و بررسی آن

استفاده از Windows Memory Diagnostics Tool

بهترین راه برای فهمیدن خرابی رم، برنامه  Windows Memory Diagnostics Tool می باشد. برای دسترسی به این ابزار ، از قسمت کنترل پنل ، روی Administrative Tools کلیک کنید. همچنین می توانید در محیط کنترل پنل و قسمت جست وجو آن ، memory را تایپ کنید. در همین بخش لینکی تحت عنوان diagnose your computer’s memory problems مشاهده خواهید کرد.

برای انتخاب بهترین مدل های هارددیسک کلیک کنید

علائم و نشانه های خرابی هارددیسک

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر

همان طور که میدانید هارددیسک وظیفه ذخیره اطلاعات اعم از تصویر، رسانه و مدیا، برنامه ها و… را برعهده دارد و یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر محسوب می شود. و در صورت خرابی میتوانید علاوه بر هزینه خود قطعه هزینه های سنگین دیگری همچون بازیابی اطلاعات را نیز به دوش افراد بگذارد. از این رو می بایست همیشه یک نسخه بک آپ از اطلاعات مان تهیه کرده و علاوه بر علائم ظاهری خرابی، به طور منظم آن را با برنامه های آنالیز کننده هارد تست نماییم.

 1. کند شدن کامپیوتر ، فریز شدن یا هنگ کردن متوالی ، مشاهده صفحه آبی مرگ Blue Screen of Death
 2. اطلاعات آسیب دیده Corrupted Data
 3. انباشته شدن بدسکتورها
 4. صداهای عجیب هارد دیسک
 5. گزارش اسمارت S.M.A.R.T

خوشبختانه برنامه هایی هستند که می توانند که سلامت و کارکرد هارددیسک شما را ارزیابی کرده و به طور دقیق گزارش دهند. از بهترین برنامه های چک کننده می توان به نرم افزار کریستال دیسک اشاره نمود که می توانید آن را از اینجا دانلود نمایید.

علائم و نشانه های خرابی پاور یا منبع تغذیه

آشنایی با علائم خرابی قطعات کامپیوتر
 • هنگامی که کامپیوتر به هیچ عنوان روشن نمی شود.
 • ری استارت شدن ناگهانی سیستم یا قفل کردن سیستم در حین کار
 • یکی دیگر از علائم سوختن پاور کار نکردن فن های داخل کیس و فن خود پاور است.
 • افزایش گرمای سیستم به دلیل خرابی فن کیس.
 • نمایش Error هایی که مربوط به حافظه سیستم است.
 • نمایش مکرر صفحه آبی مرگ.
 • بالا رفتن دمای سی پی یو و کند شدن سیستم یا ریست شدن ناگهانی کامپیوتر
 • عدم شناسایی دستگاه هایی که با کابل USB به سیستم وصل می شوند مثل موس و کیبورد.
  • کند شدن عملکرد کیبورد کامپیوتر در هنگام تایپ ، به گونه ای که بعد از فشار دادن کلیدها، نتیجه با تاخیر تایپ شود.
 • خراب شدن کیبورد و عدم شناسایی آن توسط کامپیوتر.
 • تغییر صدای فن های سی پی یو و کارت گرافیک
 • تغییر ظاهری اجزای (سخت افزاری) داخلی پاور

توجه داشته باشید که پاور خراب و معیوب می تواند تک تک اجزای کامپیوتر شما را دچار خرابی کند.

نکته آخر این که ممکن است بعضی علائم در خرابی قطعات با هم مشترک باشد که در این صورت می بایست چک لیست ها و فاکتورهای دیگری نیز مورد توجه قرار گیرد.

خب امیدواریم از این آموزش نیز استفاده لازم را برده باشید.


تهیه کننده : حسن هوشیار


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست