آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات (رمز پویا)

در این آموزش نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات (رمز پویا) را به شما عزیزان یاد خواهیم داد.

همان طور که اطلاع دارید به زودی رمزهای دوم ثابت بانکی غیر فعال شده و رمزهای دوم یک بار مصرف یا همان رمز پویا جایگزین آن خواهد شد.

استفاده اجباری از رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) به ایستگاه نهایی خود نزدیک می‌شود و بعد از وقفه‌های متمادی قرار است که از 19 بهمن، این طرح به مرحله آخر خود برسد و تا به این لحظه مهلت تمدیدی برای آن در نظر گرفته نشده است. با این حساب به نظر می‌رسد که تمامی دارندگان حساب بانکی باید هرچه زودتر نسبت به فعالسازی رمز یکبار مصرف بانکی خود اقدام نمایند وگرنه از انجام پرداخت‌های اینترنتی در هر درگاه بانکی عاجز خواهند ماند. در واقع زین پس باید برای هر گونه پرداخت آنلاین، رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) خود را وارد نمایید؛ رمزی که بین ۳۰ تا ۱۲۰ ثانیه (بسته به بانک شما) اعتبار دارد و درجا برایتان ارسال خواهد شد.

طرح پویاسازی رمزهای دوم بانکی نیز دارای اشکالات فراوان بوده، و با این حساب مسئولین بانکی کشور بدون در نظر گرفتن شرایط و پیامدهای آن اصرار داشته تا آن را در اواسط بهمن ماه 98 اجرایی و البته اجباری نمایند.

با این اوصاف، حالا لازم است به 10 نکته طلایی درباره دریافت رمز دوم یکبار مصرف (رمز پویا) توجه فرمایید تا در انجام این پروسه به مشکل نخورید:

۱- یادتان باشد که سیم‌کارت فعال شما که در دست تان است باید همان سیم‌کارتی باشد که در موقع ایجاد حساب به بانک ارائه کردید. ممکن است حتی با وجود دریافت پیامک‌های واریز و برداشت بانکی، این موضوع در بانک مربوطه مشکلی داشته باشد که باید با مراجعه حضوری آن را برطرف نمایید. همچنین یادتان باشد که در برخی بانک‌ها این مشکل وجود دارد که سیم‌کارت شما باید به نام خودتان باشد نه فردی دیگر. لذا اگر سیم‌کارت به نام خودتان نیست، بهتر است هرچه زودتر آن را به نام خود کنید.

۲- تقریبا اکثر بانک‌ها یک اپلیکیشن مجزا برای دریافت رمز یکبار مصرف بانکی دارند و برخی گوشی‌های هوشمند مدل قدیمی از مشکل کمبود حافظه رنج می‌برند. باید بدانید اپلیکیشن‌های رمز یکبار مصرف حجم چندان زیادی ندارند ولی در هر حال باید مقداری از فضای رم گوشی شما برای نصب آنها خالی باشد.

۳-بیشتر اپلیکیشن‌های یکبار مصرف بانکی برای ارائه خدمات نیازی به اتصال اینترنت ندارند اما در هر حال پیشنهاد ما این است که حتی اگر گوشی هوشمند دارید، سیستم پیامکی دریافت رمز یکبار مصرف بانکی را نیز فعال نمایید؛ در هر حال کار از محکم کاری عیب نمی‌کند.

۴-اکثر شهروندان حداقل در دو بانک حساب بانکی دارند، سعی کنید برای راحتی کار خودتان، خرج‌تان را طوری مدیریت کنید که پرداخت‌های آنلاین‌تان با یک کارت بانکی انجام شود تا مجبور به نصب چندین اپلیکیشن مجزا نباشد و کارتان با یک بانک راه بیفتد.

۵-یادتان باشد برخی شعبات بانکی در این روزها تا ساعت ۵ بعداز ظهر نیز دایر هستند تا رمز یکبار مصرف بانکی را برای شهروندان فعال سازند.

۶-تمامی مراحل دریافت رمز یکبار مصرف بانکی را خودتان انجام دهید تا اساسا فلسفه این سیاست بانک مرکزی زیر سوال نرود. حتی اگر گمان می‌کنید چندان شخص واردی در امور اینترنتی نیستید،‌ این بار خودتان آستین بالا بزنید و دست به کار شوید؛ فرایند رمز دوم یکبار مصرف به نظر پیچیده می‌آید ولی واقعیت اینست که چندان پیچیده نیست.

۷- انتقادات زیادی به نحوه اجرایی و اطلاع رسانی و دیگر موارد این سیستم جدید شده که جای آنها در این مقاله نیست؛ اما در هر حال باید بدانید که به احتمال زیاد علی رغم این انتقادات، بانک مرکزی این بار پا پس نمی‌کشد و سیستم رمز یکبار مصرف بانکی را اجرایی می‌کند. پس به خیال تمدید شدن و… از آن غافل نشوید؛ به خصوص اینکه امروزه حتی اکثر قبوض نیز قرار است به صورت اینترنتی پرداخت شود.

۸-رمز یکبار مصرف اول مربوط به رمزی می‌شود که برای پرداخت‌های غیر آنلاین خود (کارت کشیدن و دریافت پول از عابربانک) انجام می‌دهید. در برخی بانک‌ها این رمز نیز به سیستم یکبار مصرف بودن مجهز شده و می‌توانید در صورت دلخواه آن را نیز فعال نمایید تا موقع گم کردن یا به سرقت رفتن کارت فیزیکی خودتان نیز، از امنیت دوچندانی بهره‌مند باشید. لازم به ذکر است که رمز یکبار مصرف اول فعلا اجباری نیست و می‌توانید از همان رمز ثابت (ایستا) قبلی استفاده نمایید.

۹-برخی بانک‌ها هیچ اقدامی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند انجام نداده‌اند و مشخص نیست برنامه‌شان برای این حجم از مشتریانشان چیست؛ اگر در این بانک‌ها حساب دارید و گوشی هوشمند ندارید؛ بهتر است به فکر تعویض بانک خود باشید.

۱۰- حتما برای استفاده از اپلیکیشن‌های رمز یک بار مصرف، ساعت و تاریخ گوشی خود را در حالت اتوماتیک قرار دهید و آن را به صورت دستی تغییر نداده باشید وگرنه ممکن است که اپلیکیشن‌ها با اختلال مواجه شوند.


دانلود اپلیکیشن رمز یکبار مصرف بانک صادرات (ریما)


چگونه برنامه رمز یکبار مصرف ریما را راه‌اندازی  کنیم؟

1. ثبت نام

پس از نصب برنامه اندروید برروی گوشی، کاربر می تواند برنامه (رمز یک بار مصرف) را اجرا کند. بعد از اجرای برنامه ، کاربر تصویر زیر را مشاهده خواهد کرد. در مرحله اول، ثبت نام صورت می پذیرد. دقت شود گوشی به اینترنت متصل باشد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم
آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات (رمز پویا)

در این مرحله کاربر رمز خود را تعریف می کند. رمز باید حداقل 6 کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد، و همچنین یکی از کاراکتر های خاص باشد. در صورتی که در رمز همه این موارد رعایت شده باشد، کاربر وارد مرحله بعد می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

در این مرحله الزم است کاربر شماره موبایل خود را وارد نماید و دکمه ارسال پیامک را لمس کند. یک کد تایید از طریق پیامک برای کاربر ارسال می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

الزم است کاربر کد تایید دریافتی را در محل مربوطه وارد کند و دکمه تأیید را لمس نماید. کاربر مدت زمان مشخصی فرصت دارد تا کد دریافت شده را وارد نماید، در غیر اینصورت کد تایید منقضی میگردد. پس از این مرحله، فرآیند ثبت نام تکمیل می گردد. از این مرحله به بعد کاربر می تواند به صورت آفلاین و بدون اتصال گوشی به اینترنت بقیه مراحل را انجام دهد.

2. ورود

پس از اتمام مراحل ثبت نام ،کاربر در هربار باز کردن برنامه صفحه ورود را مشاهده خواهد نمود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم
آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات (رمز پویا)

در این بخش کاربر میتواند نحوه ورود خود به برنامه را انتخاب کند. کاربر میتواند یکی از روشهای  ورود با اثر انگشت و یا رمز را برای ورود به برنامه  رمز یک بار مصرف  انتخاب نماید.

ورود با استفاده از اثر انگشت:
کاربر در ابتدا با لمس دکمه ورود با اثر انگشت و ورود رمز خود اقدام به تعریف اثر انگشت می نماید.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

پس از تعریف اثر انگشت می تواند از این به بعد عالوه بر رمز عبور عادی، برای ورود آسان با اثر انگشت نیز اقدام نماید. در این حالت کافی است انگشت خود را برروی سنسور گوشی قرار دهد.

ورود با استفاده از رمز:
کاربر از طریق رمز تعریف شده در مرحله ثبت نام می تواند اقدام به ورود به برنامه نماید. رمز باید حداقل 6 کاراکتر و شامل حداقل یک حرف بزرگ انگلیسی، حداقل یک عدد، و همچنین یکی از کاراکتر های خاص باشد.

توجه: در صورت ورود اشتباه رمز و یا اثر انگشت بیش از سه بار کاربر مجددا وارد صفحه ثبت نام می شود و مراحل ثبت نام از اول باید صورت پذیرد. این تعداد قابل تغییر می باشد.

ثبت توکن های رمز یک بار مصرف

پس از ورود، کاربر وارد صفحه تعریف رمز یک بار مصرف می شود. همانطور که مشاهده می شود در این صفحه رمز دریافتی از طریق درگاه خودپرداز و رمز دریافتی از طریق پیامک از کاربر دریافت می شود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

کاربر می تواند با مراجعه به خود پرداز های بانک مربوطه، و انتخاب گزینه فعال سازی رمز اول یا دوم یک بار مصرف، رمز مورد نظر خود را فعال نماید. در این مرحله، یک توکن دو بخشی شامل ۸ کاراکتر که از طریق رسید بانکی و مابقی آن از طریق پیامک به کاربر تحویل داده شده است، می بایست در محل مربوطه وارد شود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

پس از ورود رمزهای دریافتی با لمس کلید ثبت ، هر 60 ثانیه یک رمز جدید تولید خواهد شد که در برنامه قابل مشاهده است. افزودن توکن جدید با عالمت (+) و مشاهده رمز های یک بار مصرف تولید شده با علامت قفل امکانپذیر می باشد. رمز های یک بار مصرف پس از ثبت توکن ها برای رمز اول یا دوم یک بار مصرف ، رمز های یک بار مصرف 60 ثانیه ای تولید خواهد شد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

برای رمز دوم نیز به همین صورت، رمز های دریافتی از درگاه و پیامک وارد و ثبت می شود و رمز دوم یک بار مصرف تولید می گردد.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

نکات:

1 .برای استفاده از نرمافزار رمز یک بار مصرف، کاربر باید ساعت و تاریخ تلفن همراه خود را روی حالت خودکار (time and date Automatic ) تنظیم کند. برای این کار می تواند در بخش مربوط به تنظیمات (Settings ) گوشی خود، تنظیمات روز و تاریخ (time and Date ) گوشی را بر روی حالت خودکار قرار دهد. حتماً تنظیمات گوشی روی حالت خودکار تنظیم شود. اگر تنظیمات زمان و تاریخ دستگاه کاربر روی حالت خودکار نباشد، این برنامه به درستی کار نخواهد کرد و رمزهای تولید شده برای کارتهای بانکی نامعتبر خواهد بود.

چگونه رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را دریافت کنیم

2 .نسخه اندروید تلفن همراه باید باالتر از API19 ، 2.4 باشد.

3 .تلفن همراه شما نباید ROOT شده باشد.

4 .شماره تماس وارد شده در درگاه برای دریافت توکن باید با شماره تماس وارد شده برروی نرم افزار هنگام ثبت نام یکسان باشد.


چگونه بدون نصب اپلیکیشن رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات بگیریم؟

بانك صادرات ايران به منظور افزايش رفاه حال مشتریان امكان دريافت رمز دوم يكبار مصرف از طریق سامانه همبانک (#٧١٩*) را فراهم ساخت.

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات کافیست کد دستوری (#٧١٩*) را در قسمت تماس گوشی شماره‌گیری کرده و مراحل را طی کنید تا براحتی بتوانید رمز دوم یکبار مصرف بانک صادرات را تهیه کنید.


تهیه کننده : مسعود ساعی با عصمت


One Comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *