بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
 1. خانه
 2. طراحی سایت
 3. آموزش وردپرس
 4. آموزش لینک سازی داخلی در سئو

آموزش لینک سازی داخلی در سئو

آموزش لینک سازی داخلی در سئو
آموزش لینک سازی داخلی در سئو

امروز به شما آموزش لینک سازی داخلی در سئو را یاد خواهیم داد، پس با سایت هوشیار همراه باشید.

لینک سازی داخلی یکی از روش های بسیار خوب و بدون هزینه در بهبود سئوی سایت بوده و فواید بسیار زیادی برای افزایش ترافیک وب سایت و کاهش رتبه آن دارد. با لینک سازی داخلی در بین صفحات وبسایت باعث میشود که حس گوگل نسبت به سایت شما خوب شود و گوگل عاشق وبسایت شما بشود .

لینک سازی یا در اصطلاح لینک بیلدینگ یکی از موارد مهم در سئو و بهینه سازی وبسایت ها می باشد . لینک سازی به دو دسته لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی دسته بندی میشود.

در این مقاله ضمن معرفی انواع تکنیک های لینک دهی داخلی، شما را با مزایای این روش بیش تر آشنا خواهیم کرد.

لینک سازی داخلی چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش لینک سازی داخلی در سئو
آموزش لینک سازی داخلی در سئو

هر گاه شما در داخل وب سایت تان صفحات دیگری از همین وب سایت را لینک کنید، به این کار لینک سازی داخلی گفته می شود. البته روش های بسیار گوناگونی نیز برای این کار وجود دارد که شما می توانید از هر یک از آن ها استفاده نمایید و این خلاصه ترین تعریفی است که می توان برای این کار عنوان کرد. اما شاید این کار یکی از ساده ترین کارها در بهینه سازی صفحات وب باشد که به دلیل پیش پا افتادگی خیلی از افراد به آن اهمیت نمی دهند. اما این را نباید فراموش کنید که همین کار به ظاهر ساده مزایا بسیار زیادی برای بهبود سئو و بهینه سازی وب سایت تان داشته باشد. 

مزایای لینک سازی داخلی:

 • خزنده ها خواهند توانست به راحتی به تمامی صفحات سایت دسترسی داشته باشند.
 • بواسطه دستیابی به محتوای کامل، کمک خواهد کرد که بازدیدکننده در سایت باقی بماند.
 • در صورتی که از لینک سازی به درستی استفاده شود میتواند در قدرتمند کردن لندیگ پیج تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
 • اگر بتوانید لینک سازی داخلی را به درستی انجام دهید و اصول و قواعد آن را رعایت کنید میتوانید مطمئن باشید که احتمال پنالتی شدن سایت شما کاهش پیدا خواهد کرد.

آموزش نحوه ی لینک سازی داخلی

۱- سعی کنید مطالب مرتبط را به هم لینک کنید

اولین نکته ای که در رابطه با لینک سازی وجود دارد این است که از مطالب مرتبط به هم برای لینک سازی استفاده کنید. از این قبیل لینک ها تاثیر بسیار زیادی در بازدید سایت دارند و می توانند بک لینک های خوبی را در اختیار شما بگذارند. بک لینک در واقع بهترین نوع از مطالب مرتبط می باشد که می توانید مطالب هم رده را با هم تولید کرده و آنها را به هم لینک دهید.

نکته ای که وجود دارد این است که مطالب نباید کاملا شبیه به یکدیگر باشند. تمرکز بر روی یک کلمه کلیدی مهم است اما نباید هر دو صفحه یک موضوع را توضیح دهند.

۲- تعداد لینک های خروجی هر صفحه را مدیریت کنید.

آموزش لینک سازی داخلی در سئو

دقت داشته باشید لینک سازی داخلی اغلب با اصول لینک فالو دنبال می شوند یعنی همه لینک های داخلی باید فالو باشند. اگر تعداد لینک های خروجی از یک صفحه زیاد شود اعتبار و قدرت آن به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند.

۳- انکر تکست های خود را متنوع در نظر بگیرید.

انکرتکست یا همان عنوان کلمه که باید با توجه به آن لینک های خود را ارائه دهید تاثیر بسیار زیادی در لینک سازی داخلی دارند به خصوص که در مدت گذشته گوگل الگوریتم های پیشرفته ای را با عنوان پنگوئن ارائه داده است تا به صورت جدی این انکر تکست ها را بررسی کند. در گذشته روال کار بر پایه ی ارائه کلمه کلیدی به یک صفحه بود اما حال به اینگونه نمی باشد.

در واقع برای اینکه بتوانید لینک سازی طبیعی تر و موفق تری داشته باشید باید کلمات و عبارات متنوعی را مورد استفاده قرار دهید این عبارات می توانند علاوه بر کلمه کلیدی شامل عبارات مترادف و بخش هایی از کلمه کلیدی و همچنین کلمه کلیدی به همراه اضافه کردن چند کلمه در اول و آخر آن نیز باشد. دقت داشته باشید در آخر آدرس url را بگذارید.

نکته مهم

دقت داشته باشید که نباید به هیچ وجه انکر تکست های سایت پس از فچ شدن توسط گوگل، تغییر کنند. این موضوع تاثیر بسیار بدی بر روی صفحه ای که به آن لینک داده اید می گذارد. اگر تمامی صفحات شما به یک کلمه لینک داده شده باشد ایرادی نداشته و با تولید بک لینک های بیشتر برای آن صفحه تعادل آن را برقرار خواهید کرد. از همین رو نباید به عنوان لینک های قبلی دست بزنید.

۴- لینک هایی را ایجاد کنید که کاربر بر روی آن کلیک کند.

بهترین نوع لینک سازی داخلی استفاده از لینک هایی مناسب می باشد که کاربران بتوانند بر روی آن کلیک کند.

اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان لینک هایی را ایجاد کنیم که نرخ کلیک بر روی آنها زیاد شود؟

همان طور که گفته شد استفاده از صفحاتی با لینک های مرتبط می تواند تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد زیرا کسانی که به مطلبی خاص علاقه نشان داده اند به مقالاتی در آن زمینه نیز علاقه خواهند داشت.

کلیک کردن بر روی یک لینک را به کاربران سایت خود پیشنهاد دهید. سعی کنید نیاز کاربر را شناسایی کنید و با ارائه یک پیشنهاد خوب او را در سایت خود نگه دارید.

از استفاده از کلماتی مانند اینجا، ادامه مطلب و… برای لینک کردن به صفحه ای دیگر خودداری کنید. زیرا استفاده از این مدل لینک دادن ها قدیمی شده و تعادل انکر تکست ها را از بین می برد.

– حتما رنگ لینک هایی که قرار میدهید متفاوت باشد.

۵- لینک ها را در محتوا پراکنده کنید

اگر بتوانید لینک ها را به صورت پراکنده در سایت و محتوای خود قرار دهید می توانید در لینک سازی داخلی موثرتر عمل کنید.

برای اینکه بتوانید لینک سازی را به صورت نامتمرکز در داخل محتوا انجام دهید نیاز است که نکاتی را رعایت کنید از جمله:

 1. لینک هایی که در بالای صفحه قرار دارند اهمیت بیشتری دارند.
 2. لینک هایی که طول آنها بیشتر از دو کلمه باشد، امکان کلیک کردن بر روی آنها از جانب کاربران بیشتر است.
 3. از تگ هایی با سر تیتر های H3 و H4 استفاده شود که میتواند در لینک سازی داخلی تاثیر خوبی داشته باشد.

استراتژی لینک سازی داشته باشید

علاوه بر رعایت کردن نکات و اصولی که در رابطه با لینک ساختن داخلی گفته شد اگر بتوانید یک استراتژی برای لینک بیلدینگ داخلی خود تعیین کنید میتوانید در این راه موفق تر شوید.

به عنوان مثال یکی از استراتژی هایی که میتوانید مورد استفاده قرار دهید این است که یک مقاله مفید با موضوعی جذاب تولید کنید و یک صفحه به عنوان مرجع برای آن در نظر بگیرید و از تمامی محتواهای تولید شده به داخل این صفحه لینک دهید و سپس از صفحه های مرجعی که برای هر موضوع در نظر گرفته اید به صفحه اصلی سایت یا به مهم ترین صفحه لینک بدهید.

این مورد یکی از حرفه ای ترین و موثرترین روش برای گرفتن بهترین بازخورد در استفاده از کلمات کلیدی پر رقابت می باشد.

چرا لینک سازی داخلی مهم است؟

آموزش لینک سازی داخلی در سئو

همانطور که میدانید موتورهای جستجوی گوگل به صورت روزانه و حتی ساعتی سایت ها را مورد بررسی قرار میدهد و برای اینکه بتوانید در این جستجو نمره خوب و قابل قبولی دریافت کنید باید از نظر سئو در رده بسیار خوب قرار گیرید در واقع باید بروزرسانی ها و آپدیت های سریع و جدیدی داشته باشید و در زمان های مشخص و مداومی آن ها را آپدیت کنید.

دقت داشته باشید اگر تصمیم دارید که پست هایی به صورت روزانه در سایت خود منتشر کنید بهتر است که در یک ساعت مشخصی از روز باشد.

در این هنگام، زمانی که جستجوگر گوگل به سایت شما مراجعه می کند و محتوایی کاملا لینک سازی شده و مطالبی آپدیت و به هم مرتبط را مشاهده می کند میتواند ساختار سایت شما را درک کرده و مطالب شما را با سرعت بیشتری بررسی کرده و نتایج خوبی را در رابطه با سایت شما ارائه دهد.

در واقع شما با چرخاندن این جستجوگر در سایت خود باعث می شود که او ساعات بیشتری را در سایت شما مشغول باشد و همین امر باعث خزش بیشتر آن ها در سایت می شود و به عبارت دیگر با این کار شما آنها را وادار به بررسی بیشتر سایت خود می کنید!

حال این جستجوگر را به عنوان یک بازدیدکننده در نظر بگیرید. بازدید کننده نیز همانند جستجوگر عمل می کند وقتی مطلب مورد علاقه خود را در سایت شما پیدا می کند اگر توانسته باشید لینک سازی داخلی مرتبط خوبی انجام دهید میتوانید او را به سمت مطالب بیشتری در سایت بکشانید و او را در سایت خودتان بچرخانید.

در واقع این کار علاوه بر آنکه bounce rate سایت شما را بهبود می دهد، باعث می شود تا سایت شما از انجا که کاربر بیشتر در سایت شما گشت و گذار کرده است، در خاطر کاربر باقی مانده و در برندینگ و شهرت سایت شما به شدت موثر است.

یکی دیگر از نکاتی که در رابطه با لینک سازی داخلی باید بدانید این است که Bold کردن لینک های داخلی و یا با رنگ متمایز نوشتن آنها میتواند در افزایش نرخ کلیک بر روی لینک های داخلی تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

باورهای غلطی نیز در رابطه با لینک سازی داخلی وجود دارد از جمله اینکه اگر این لینک ها را با رنگ متمایز بنویسید در سئو تاثیرگذار خواهد بود. باید متذکر شویم که این مورد هیچ تاثیری بر سئو نداشته چرا که موتورهای جستجوی گوگل تنها فایل های را مورد بررسی قرار میدهند که CSS و جاوااسکریپت باشد.

استفاده از لینک های مفید و پر طرفدار مثل دسته های محبوب و گروه هایی که کاربران زیادی به دنبال آن هستند، نمایش مطالب تصادفی، نمایش مسیر صفحه فعلی به صورت لینک و ساختار یافته و از همه مهم تر، لینک های مطالب مرتبط در پایین هر مطلب، از دیگر روش های ایجاد لینک های داخلی است.

همان طور که می دانید لینک سازی داخلی مزایایی را با خود به همراه دارد از جمله انتقال اعتبار بک لینک ها. اگر بخواهیم در این رابطه مثالی را برای شما عنوان کنیم می توانید فرض کنید که همین صفحه به عنوان مطلب مفیدی به هر دلیلی در صفحه ای از سایتی دیگر لینک شده است. در نتیجه این صفحه یک امتیاز/اعتبار از سایتی دیگر گرفته است.

حالا لینک های داخلی که در همین صفحه هستند، نیز به دلیل بک لینک های این صفحه، دارای اهمیت بیشتری می شوند و در نتیجه، اعتباری که از بک لینک های این صفحه به این صفحه منتقل شده است، بین لینک های داخلی این صفحه هم تقسیم می شود.

همچنین از آنجا که ربات ها و خزنده ها به خاطر بک لینک های این صفحه، بیشتر وارد این صفحه می شوند، لینک های داخل این صفحه نیز، به همان اندازه توسط ربات ها بازدید می شود.

اگر هم پیج رنک ها به روز شوند، لینک های داخلی، نقش مهمی را در پیج رنک گرفتن صفحات داخلی و در نتیجه صفحه اصلی، ایفا می کنند. (پیج رنک ابتدا از بیرون سایت به داخل سایت منتقل می شود و سپس از لینک های داخلی، به همه صفحات پخش می شود).

چه زمانی لینک داخلی ندهیم؟

دقت داشته باشید که نباید کاربر را خسته کنید. همواره سعی کنید به صورت کاملا طبیعی از لینک های داخلی استفاده کنید. اگر یک بار یک کلمه یا عبارت مرتبط را لینک کردید، دیگر برای بار دوم و سوم در همان پاراگراف نیازی نیست که لینک باشد.

اگر بخواهیم در رابطه با تعداد لینک های داخلی جمع بندی داشته باشیم باید بگوییم که هیچ فرمولی در رابطه با آن وجود ندارد ، اینکه بخواهیم به صورت دقیق به شما بگوییم تا چه میزان لینک در صفحه داشته باشید.

قانونی که برای لینک سازی داخلی وجود دارد طبیعی بودن آن می باشد. به این معنی که شما باید لینک سازی هایی را در دستور کار خود قرار دهید که با مطالب نوشته شده کاملا در ارتباط باشد. اگر واقعا می طلبد که عنوانی را در مطلب خود بیش از یک بار لینک کنید، این کار را بکنید.

همواره باید این نکته را به خاطر داشته باشید که ایجاد لینک داخلی برای کاربران در صورتی که به اندازه باشد جذابیت بیشتری را ایجاد می کند.

طی بررسی هایی که انجام شده در بسیاری از سایت های ایرانی از کلمه ” سایت ” به عنوان لینک داخلی استفاده کرده اند هر چند این کار میتواند تا حدودی موثر باشد اما به خاطر داشته باشید که بسیاری از وبمستران پا را فراتر از این نهاده و این کار را هم در هر جای متن تکرار می کنند و فکر می کنند که کار اصولی انجام می دهند.

این کار فقط و فقط over optimization هست و هیچ فایده دیگری را برای شما به دنبال نخواهد داشت.

چه عواملی باعث افزایش تاثیر سئو در لینک سازی داخلی می شود؟

همانطور که بارها به آن اشاره کردیم یکی از مهمترین عوامل لینک سازی داخلی این است است که تا جایی که امکان دارد کاربر را در سایت نگه دارید و لینک هایی که استفاده می کنید را در رنگ های دیگر به کار ببرید زیرا این کار باعث جذب شدن مخاطب می شود.

Bold کردن نیز از دیگر راه هایی است که می توانید از آن برای تاثیر گذاشتن بر کاربر استفاده کرده و او را مجاب به کلیک کردن بر روی لینک کنید.

نکات مهم دیگر در لینک سازی داخلی

آموزش لینک سازی داخلی در سئو
آموزش لینک سازی داخلی در سئو

بیایید به چند نکته ساده اما مهم در لینک سازی داخلی بپردازیم. در ادامه می توانید لیستی از نکات مهم را در خصوص نحوه قرار دادن لینک داخلی مشاهده نمایید.

 • اگر از انکر تکست استفاده می کنید، بهتر است کلمه لینک شده را بولد Bold کرده و رنگ آن را نیز تغییر دهید. این کار به دیده شدن کلمه لینک شده کمک فراوانی می کند.
 • اگر محتوا و پستی که در حال نوشتن آن هستید، از نظر موضوعی شباهت هایی با دیگر مطالب وب سایت تان دارد، بهتر است آن مطلب را در مقاله ای که در حال نوشتن آن هستید، لینک نمایید.
 • اگر صفحه ای در وب سایت تان بسیار اهمیت دارد و علاقه مند هستید، بیش تر دیده شود، می توانید آن را در متن خود لینک کنید.
 • استفاده از روش انکر تکست یک روش کارآمدتر نسبت به دیگر روش ها می باشد.
 • تمامی نکات سئو و محتوا بهینه شده را رعایت کرده و به آن ها توجه داشته باشید.

منابع: سئوران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست