آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز
آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

در این آموزش (آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز) شما را با نحوه و مراحل انجام روند مخفی سازی آشنا خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.

بسیاری از فایل ها و پوشه ها که در محیط ویندوز، برنامه ها و حافظه کامپیوترها وجود دارند برای کاربران و برنامه ها و… بسیار مهم می باشند و با توجه به عدم نیاز به مراجعه و یا تغییرات در این فایل ها و پوشه ها در کامپیوترهای شخصی و اداری ، لازم نیست که این فایل ها بصورت آشکار قرار گیرند و بعضا آشکار بودن آنان باعث شلوغ شدن محیط پنجره ای که باز میباشد، و یا اعمال تغییرات سهوی مخرب و نا خواسته ای بر روی این پوشه ها و فایل ها (از سوی کاربر) خواهد شد. به همین منظور بسیاری از این پوشه ها بصورت مخفی یا Hidden در آورده میشوند تا از این مشکلات احتمالی جلوگیری شود.


مراحل مخفی کردن فایل در ویندوز

در اولین مرحله شما باید فایل هایی که می خواهید مخفی شوند را در یک پوشه قرار دهید. اگر فایل های شما در یک مسیر یا درایو نیستند و می خواهید آنها را به صورت تک به تک مخفی کنید نیازی به ساخت پوشه و انجام مرحله قبل نیست.
بر روی فایل یا فایل های مورد نظرتان کلیک راست کنید و گزینه Properties را بزنید. به طور مثال من پوشه ی 2018 را میخواهم مخفی کنم ، پس روی آن راست کلیک کرده و Peroperties را میزنم. ( شکل زیر)

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

حال در تب General گزینه Hidden را بیابید و آن را تیک بزنید:

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

در نهایت کافیست OK را بزنید. اکنون فایل های شما خاصیت مخفی یا Hidden را گرفته اند و کم رنگ شده اند. حال باید کاری کنید که ویندوز فایل های مخفی شما را نشان ندهد.
برای عدم نمایش فایل های مخفی در ویندوز 7 My Computer را باز کنید و از منوی بالا گزینه Organize و سپس Folder and Search options را کلیک کنید. در پنجره باز شده بر روی تب View رفته و مطابق تصویر زیر ، گزینه Don’t Show Hidden Files را تیک زده و در نهایت OK کنید.

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

نکته : برای عدم نمایش فایل های مخفی در ویندوز 10، در نوار ابزار بالای مای کامپیوتر (My Computer) در بخش Veiw روی گزینه ی آپشن ( Option ) کلیک نمایید .مانند شکل زیر

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

بعد صفحه زیر باز خواهدشد که شما می بایست تیک گزینه Dont show hidden files رو بزنید تا فایل های مخفی دیگر در ویندوز 10 نمایش داده نشود.

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

بدین ترتیب ویندوز دیگر فایل های مخفی شما را نشان نخواهد داد.


پیدا کردن فایل ها و پوشه های مخفی شده

بعد از اینکه فایل ها و پوشه های مورد نظر خود را مخفی کردید ، باید نحوه مشاهده فایل های مخفی شده را نیز بدانید.

در ویندوز 10 در نوار ابزار بالای مای کامپیوتر (My Computer) در بخش Veiw روی گزینه ی آپشن ( Option ) کلیک نمایید.

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

برای اینکه بتوانید فایل ها مخفی را ببینید مراحل بالا را طی کنید و این بار تیک گزینه Show Hidden Files (به معنای نشان دادن فایل های مخفی می باشد) را زده و OK کنید. اکنون فایل های مخفی را می بینید:

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

و برای این که فایل و یا پوشه و یا هر آیتم دیگر را از حالت مخفی یا Hiden برای همیشه خارج کنید می بایست روی فایل راست کلیک کرده و گزینه ی properties را زده و تیک گزینه ی Hiden را بردارید.

آموزش مخفی کردن فایل ها در ویندوز

تهیه کننده : حسن هوشیار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *