بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
  1. خانه
  2. آموزش کامپیوتر
  3. آموزش مقدماتی کامپیوتر

آموزش مقدماتی کامپیوتر بخش اول

در این آموزش ( آموزش مقدماتی کامپیوتر ) می خواهیم شما را از صفر تا صد کار با کامپیوتر آشنا کنیم.پس با سایت هوشیار همراه باشید.

فرض ما بر این است که شما تا به حال با کامپیوتر کار نکرده اید و هیچ دانش خاصی هم راجع به این مقوله هم ندارید.

در صفحه اصلی دسکتاپ در قسمت نوار مشکی پایین آن ابزارهای مختلفی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام از آن ها وظیفه ای انجام می دهد که به طور مختصر به نحوه عملکرد هر یک می پردازیم.

در بخش منوی استارت(Start) می توان به تمامی نرم افزارهای نصب شده و برنامه های پیش فرض ویندوز دسترسی داشته و آن را مدیریت کنیم. در همین بخش همچنین تنظیمات خاموش شدن سیستم یا ری استارت نیز وجود دارد و از همه مهمتر این که کلیه تنظیمات کاربردی ویندوز مثل صدا، تصویر، اینترنت، آپدیت، پسوردگذاری روی ویندوز، نصب و غیرفعال سازی نرم افزار، مدیریت تجهیزات ذخیره سازی، تغییرات پس زمینه، تغییرات زبان کیبورد، ویندوز و تاریخ در قسمت Setting قرار دارد.

در بخش جستجو می توانید با تایپ نام نرم افزار و یا فایل های موردعلاقه خود آن را یافته و استفاده نمایید.

در بخش میانبر نرم افزارهایی که بیشتر استفاده می شودند را در این نوار قرار داده تا زمان دسترسی به آن برنامه کاهش یابد.

در بخش تاریخ و زمان نیز ساعت و تاریخ نمایش داده می شود که از همین بخش می توانید آن ها را تنظیم نمایید.

درگوشه ی سمت چپ، ناحیه ی اعلان قرار دارد که تمام رویدادها در طی کار با سیستم نمایش داده می شود. که هدف از این کار مدیریت رویدادهایی مثل بروزرسانی،هشدارهای امنیتی سیستم و یا نمایش ایمیل های تازه رسیده می باشد.

آموزش مقدماتی کامپیوتر
آموزش مقدماتی کامپیوتر

ولی به طور کلی ، اولین چیزی که معمولا در صفحه دسکتاپ به چشم می خورد آیکون یا شکل کامپیوتر است که معمولا در بالای صفحه سمت چپ قرار دارد.(اگر این آیکون در محیط دسکتاپ نبود برای آوردن آن مسیر پنجره » Desktop icons « Themes « Persolanize را دنبال کرده و تیک گزینه ی Computer را زده و سپس OK را بزنید.)

اما این آیکون چیست؟ این آیکون مای کامپیوتر نام دارد که تمام درایو های ذخیره (هارد) و تجهیزات جانبی دیگر مثل دی وی دی رایتر ، فلاپی (البته از مُد رفته)، فلش و … به همراه فایل ها و محتویات آن ها، در آن به نمایش گذاشته می شود.

کافیست شما با موس دوبار روی این آیکون کلیک نمایید(کلیک چپ موس) تا صفحه ای مثل زیر مشاهده نمایید.

آموزش مقدماتی کامپیوتر

خب همان طور در عکس بالا مشاهده می نمایید، درایوی که نماد پنجره بالایش درج شده درایو C که تمام فایل های ویندوز داخل آن نصب و موجود می باشد.

قبل از ادامه آموزش باید با دو اصطلاح زیر آشنا شوید:

سیستم عامل چیست؟

سیستم عامل وظیفه استفاده و کنترل سخت افزار کامپیوتر و ایجاد یک محیط نرم افزاری قدرتمند و در عین حال ساده برای انجام کارهای کاربر را بر عهده دارد.

ویندوزچیست؟

ویندوز معادل کلمۀ Windows انگلیسی است و به معنای پنجره‌ها‌ است. البته این ربطی به درب و پنجرۀ منزل یا محل کار ندارد! ویندوز یک نرم افزار است. نرم افزاری که روی کامپیوتر نصب می‌شود تا بتوانید از آن کامپیوتر استفاده کنید. به این گونه نرم افزارها که بسیار پرحجم و پیچیده هستند و به شما این امکان را می‌دهند تا بتوانید رایانه را روشن کنید، سیستم عامل می‌گویند.

خب حالا می ریم سراغ ادامه داستان، آیکون سمت راست درایو سی (C)،دی وی دی رایتر نام دارد که برای شناسایی سی دی یا دی وی دی و همچنین گرفتن کپی از روی آن یا رایت کردن استفاده می شود.(در جلسه های بعد نحوه رایت CD یا DVD و یا گرفتن فایل ایمیج از آن را به شما آموزش خواهیم داد)

حالا برای امتحان اگر شما یک فلش مموری به پورت های جلویی یا پشت کیس وصل کنید ، درایوی زیر درایو (C) سی برای شما به نمایش در میاد.که با دابل کلیک روی آن محتویات داخل فلش نمایان می شود.

برای کپی گرفتن از محتویات داخل فلش که ممکن است شامل تصویر ، صدا ، ویدئو و ….باشد،می بایست روی درایو فلش دابل کلیک (یعنی دوبار کلیک سمت چپ موس را پشت سرهم فشار دهید) نموده تا محتویات به نمایش گذاشته شود و در صورت تمایل به کپی گرفتن از فایل مورد نظر روی آن راست کلیک کرده و گزینه ی کپی (Copy) را انتخاب می کنید.

حالا می خواهید آن را به داخل کامپیوتر مثلا درایو سی انتقال دهید، برای این کار به داخل درایو سی رفته و در جای صفحه سفید راست کلیک نموده و گزینه ی Paste پِیست را انتخاب می کنید تا فایل مورد نظر شما به داخل درایو C (سی) کپی شود.

نکته: راه دوم کپی کردن اینه که شما بر روی فایلی که می خواهید از ان کپی بگیرید راست کلیک کرده و گزینه ی Send To ( فرستادن به) را انتخاب و درایو سی یا هر درایو دیگری که متمایل بودید را انتخاب نمایید تا عملیات کپی آغاز شود، و راه سوم کپی گرفتن اینه که داخل مسیر انتخابی خود شده مثلا درایو سی و صفحه را کنار صفحه ی اصلی بیارید و با دراپ کردن یا کشیدن فایل موردنظر به آن درایو کپی را انجام دهید.(منظور از دراپ کردن این است که شما روی فایل مورد نظر چپ کلیک کرده و آن را در همان حالت چپ کلیک نگه دارید و بکشید به صفحه ی درایو مورد نظر)

البته شما می توانید یک پوشه جدید داخل درایو سی بسازید این طوری که جای سفید راست کلیک نموده و روی گزینه ی new کلیک می کنید تا آیتم New Folder نمایان شده و بر روی آن کلیک می کنید ،می بینید که پوشه ی جدید ساخته شد، حالا دوبار روش کلیک کرده و بعد از وارد شدن به داخل پوشه ی ساخته شده ، روی صفحه ی سفید، راست کلیک و سپس گزینه ی Paste را کلیک می کنید تا فایل به آنجا انتقال پیدا کند.

نکته: گزینه ی Copy یا کپی برای کپی گرفتن از فایل و انتقال آن به یک درایو یا آدرس جدید استفاده می شود بدون این که فایل اصلی پاک شود، در صورتی که گزینه ی Cut با انتقال فایل به درایو یا آدرس جدید نسخه ی اولیه فایل را انتقال میدهد و یا به عبارتی فایل از درایو مبدا پاک خواهد شد.

برای تغییر نام پوشه شما باید روی پوشه راست کلیک و سپس گزینه ی Rename را انتخاب کنید.حالا می توانید به پوشه اسم دلخواه خود را نسبت دهید و بعد از تایپ کامل اسم مورد نظر کلید اینتر صفحه کلید یا کیبورد را فشار دهید تا اسم جدید روی پوشه اعمال گردد.

انواع فایل ها در ویندوز:

فایل ها در ویندوز به طور کلی به 4 دسته تقسیم می شود، ویدئو ،تصویر ، صدا و یا فایل های برنامه ای که با فرمت های گوناگون بسیار گسترده هستند.

برای باز کردن فایل ویدئو و یا موزیک شما می بایست داخل درایو و پوشه ی مورد نظر رفته و روی فایل ویدئو راست کلیک نموده و گزینه ی Open With (باز شدن با ..) را انتخاب نموده سپس با برنامه های پخش کننده ی خود ویندوز یا برنامه های دیگر آن را تماشا کنید.

برای پاک کردن کامل فلش یا مموری متصل به کامپیوتر می بایست بر روی درایو فلش راست کلیک ، سپس گزینه ی Format را انتخاب نمایید.

در پنجره جدید باز شده در قسمت پایین روی فرمت (Format) کلیک می کنید و بعدش گزینه ی Yes را با چپ کلیک انتخاب نمایید.

برای فرمت کردن یک درایو خاص از کامپیوتر مثل درایو سی ، دی ، ای و… همین کارهای بالا را انجام دهید.

خب در جلسه ی بعد به معرفی و نحوه نصب نرم افزار های کاربردی و ضروری کامپیوتر خواهیم پرداخت .

در صورت داشتن هر گونه سوال و یا مشکل می توانید در بخش نظرات بیان کرده تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.


نویسنده : حسن هوشیار


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست