بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
  1. خانه
  2. طراحی سایت
  3. آموزش وردپرس
  4. آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس
آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

در آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس با ما همراه باشید، تا به شما نحوه ی ایجاد یک محتوای مناسب چه از لحاظ کیفیت و چه اصول سئویی که باید در آن پیاده سازی کنید را به شما آموزش دهیم. محتوانویسی دارای اصول و قواعدی استاندارد و هدفمند است که رعایت این اصول موجب می شود که سایت از لحاظ ساختاری بهبود یافته و گوگل سایت شما را از قبل بیشتر تحویل بگیرد.

محتوا چیست و چه انواعی دارد؟

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس
آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

قبل از هر چیز باید با مفهوم محتوا آشناشویم، محتوا در لغت به معنای مضمون سخن می باشد. هر انچه از متن، عکس، تصویر و ویدیو که در قالب و ساختار خاصی در کنار یکدیگر قرار می گیرند می توانند محتوای ما باشند. بسته به هدفتان از تولید محتوا می توانید قالب ها، کانال ها و انواع مختلف محتوا را تهیه کنید. محتوای شما می تواند اموزشی، الکترونیکی، تجاری و غیره باشد. حتی در تولید محتوا هم می توانید تنها از متن یا عکس استفاده کنید. می توانید هر چهار مورد را ترکیب کنید.

چه نوع محتوایی با کیفیت است؟

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

واقعا چه نوع محتوایی با کیفیت است؟ محتوایی ارزشمند است که بر سر نیاز جامعه تعیین و اصول محتوانویسی و سئو در آن رعایت و با تمام عشق، روراستی و از ته دل به نگارش درآید.

نکاتی مهم محتوا نویسی

توجه داشته باشید که این موارد تنها مختص به وردپرس نیست و اصول آن در تمامی موارد مربوط به محتوا می تواند کاربرد داشته باشد. از نکات مهم محتوا نویسی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ایجاد ارتباط محتوایی صحیح بین مطالب مرتبط
  • زیر مجموعه کردن مطالب وابسته به مطالب شاخص
  • پیاده کردن ساختار منظم در سایت برای دسترسی آسان کاربران به مطالب
  • ایجاد ساختار منظم و قابل درک در آدرس صفحات ( URLs )

اصول محتوانویسی در وردپرس

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

استفاده از کلمات کلیدی

هنگامی که شما یک کلمه کلید برای سئو کردن آن انتخاب می کنید باید مثل یک معلم ادبیات طوری کلمات رو کنار هم بچینید که مطلبی که می نویسید هم برای گوگل سئو شده باشد و هم برای کاربران خسته کننده نباشند مثلا فرض بگیرید شما برای کلمه آموزش سئو می خواهید مقالتون رو سئو کنید.

اگر بخواهید در هر جمله از این کلمه کلیدی استفاده کنید هم کیورد استافینگ کرده اید و هم کاربران احساس می کنند که مقاله ای که نوشتید بی ارزش است. پس باید مطلب تون رو طوری بچینید که هم خواننده لذت ببرد و هم برای موتورهای جستجو بهینه باشد. اصلا هم فکر نکنید این کار سختی است فقط لارم است خود را به جای کاربران بزارید تا بهترین مقاله هارو بنویسید.

لینک سازی داخلی استاندارد برای محتوانویسی در وردپرس

یکی از مهم ترین فاکتورهای محتوا نویسی در وردپرس لینک سازی داخلی می باشد که تاثیر زیادی نه تنها روی آن مقاله بلکه روی کل سایت می گذارد. در سئو بحثی وجود دارد به نام پیج آتوریتی که هرصفحه یک نمره یا امتیازی دارد از 0 تا 100 که هر چه این عدد بالاتر باشد اعتبار صفحه شما بیشتر است اگر شما در یک صفحه ای که مقاله نوشتید بیایید و کلمات کلیدی دیگری را به صفحه های دیگر سایتتون که به مقاله فعلی ربط دارد یه با آن کلمه کلیدی که لینک داده اید ربط داشته باشد لینک کنید.

درواقع شما لینک سازی کرده اید و بخشی از اعتبار یا پیج آتوریتی این صفحه به صفحه ای که به آن لینک داده اید می رود این کار حتی برای خزش ربات های گوگل هم مفید است و در نتیجه این کار کمک خواهد کرد کلمات کلیدی اصلی سایت شما مشخص شود و در نتایج گوگل نمایش داده شود همین کار در سئوی خارجی یعنی لینک سازی خارجی هم صدق میکند که به همین اندازه یا حتی بیشتر مهم و تاثیر گذاراست.

لینک سازی داخلی یا همان لینک هایی که درون مقاله قرار می دهید علاه بر مزایای بالا باعث کمتر شدن نرخ خروج سایت شما نیز می شود و کمک می کنند کاربران بیشتر در سایت شما حضور داشته باشند و مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند که این به نوعی خودش یک امتیاز خیلی بالا در گوگل محسوب می شود.

لینک دادن به خارج از سایت

آموزش نحوه محتوانویسی در وردپرس

لینک دادن به خارج سایت در سئو سایت شما تاثیر مثبتی دارد که در ایران 80 درصد سئو کاران و وبمستران این فاکتور را نادیده میگیرند دلیلش هم می تواند این باشد که پیش خودشان می گویند من اگر به سایت رقبا یا حالا هر سایت دیگری لینک دهم بی خودی و به صورت رایگان به دامنه و سایت آن ها ارزش و لینک سازی ایجاد کردم و اعتبار آن را بالا بردم اما نمی دانند که نه تنها سایت های دیگر بلکه بیشتر از همه سایت خودشان تاثیر مثبت می گیرند.

مقاله های طولانی منتشر کنید

اگر فکر کردید روزانه می توانید با نوشتن 300 کلمه یا حتی کمتر به نتایج اول گوگل برسید، سخت در اشتباه هستید چون گوگل اصلا به این نوع مقاله ها توجهی نمیکند و حتی برای کابران نیز سود و ارزشی ندارد

پس اگر می خواهید یک سایت مرجع در زمینه خودتان شوید مقاله های بالای 2000 کلمه ایجاد کنید البته دقت کنید که این 2000 کلمه مطالب مفید و مرتبط باشد نه اینکه فقط عدد 2000 را پر کنید که مثلا شما مقاله نوشتید همیشه این جمله در ذهنتون باشه که موقع نوشتن مقاله خودتون رو به جای کاربران قرار دهید. که آیا برای آنها مفید است؟

عنوان های جذاب برای مقاله ها انتخاب کنید

هر چند انتخاب عنوان های جذاب در اصول محتوا نویسی در وردپرس ضروری نیست ولی انجام این کار می تواند کمک بزرگی در زیاد شدن ترافبک سایت شما کند. همیشه سعی کنید کلمات و جملات خودتان را طوری انتخاب کنید که کاربر را وسوسه کند که روی مقاله یا لینک مورد نظر کلیک کند این دیگر بر میگردد به مهندسی اجتماعی شما که چقدر در این کار مهارت دارید مثلا تفاوت دو جمله زیر را بررسی کنید و بگویید که شما روی کدام جمله بیشتر تمایل دارید کلیک کنید؟

محتوای تان را با ویدیو مخلوط کنید

یکی از گزینه های مهمی که بازم در ایران به آن زیاد توجه نمی شود بحث ویدیوها در مقاله است. با کمتر شدن صبر کاربران و زیاد شدن سرعت در دنیا ویدیوها امروزه بسیار مهم شده و گوگل نیز این موضوع را درک کرده است و اهمیت زیادی به این موضوع می دهد گفته شده است که در آینده محتوای اصلی بیشتر سایت ها ویدیو خواهد بود و گوگل ویدیوهارا در نتایج اول گوگل به نمایش خواهد گذاشت. بین سایت های ایرانی این خلاء به طور آشکار احساس می شود پس یگ فرصت عالی است که می تواند وجه تمایز شما با دیگر رقبان شما باشد.

استفاده از مطالب یونیک و منحصر به فرد

مهم ترین اصول محتوا نویسی در وردپرس مطالب یونیک و غیر کپی برداری می باشد که اگر این کار را راعایت نکردید و به کپی پیست کردن مقاله ها ادامه دهید به زودی با فن های الگوریتم پاندا ضربه فنی می شوید و به عمق نتایج گوگل می روید. پس کپی برداری ممنوع و سعی کنید خودتون مطالب و محتوای خوب و با کیفیت تولید یا از سایت های خارجی ترجمه کنید.

به خاطرداشته باشید که شما لازم نیست همیشه درگیر مطالب های واقعا یونیک خاص باشید که اصلا در سطح اینترنت وجود ندارد همین که نتیجه ده سایت را به صورت یک مقاله در آورید و جامع تر و کامل تر از سایت های دیگر مقاله بنویسید شما یک مقاله یونیک تولید کرده اید.

استفاده از تصاویر

شما هم اگر به عنوان یک کاربر در سایتی به صرف خواندن مطلبی بروید اگر آن مقاله تصویر نداشته باشد و صرفا یک مقاله خشک و خالی باشد که فقط متون طولانی در آن وجود دارد قطعا شما خسته می شوید و سریع از آن به سایت دیگری فرار می کنید. و این نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد تصاویر در متن می باشد عکس ها برای یادگیری انسان در موضوعی 60 درصد تاثیر بیشتر دارد تا اینکه متن خالی باشد به همین دلیل است که تمام کتاب های درسی ما همراه تصاویر است.

گوگل هم خوب می داند که اگر سایتی تصاویر در مقاله ها به کار نبرد. به این معنی است که به کاربران اهمیت نمی دهند. البته وقتی می گوییم تصاویر اینطور هم نیست که هر عکسی پیدا کردید سریع برای گول زدن گوگل در مقاله ها بزارید هوش مصنوعی که گوگل فعلا با آن کار می کند خیلی باهوش تر از این حرفاست و حتی الان میتواند تشخیص دهد که عکس های شما در مورد چیست و اینکه از سایت های دیگر کش رفتید یا خودتان به صورت یونیک تولید کرده اید. پس حواستان را حسابی جمع کنید و عکس های اختصاصی کم حجم و با کیفیت استفاده کنید.

مطالب را بروز رسانی کنید

در عصر امروزه که تغییرات در عرض چند روز یا چند ساعت اتفاق می افتند شما باید همیشه به روز باشید. مقالات خود را هر از چند گاهی به روز کنید. این طور نباشد که مقالاتی را منتشر کنید و آن را برای چند ماه همین طوری رها کنید چرا که کاربر و گوگل از مطالب کهنه و قدیمی اصلا خوشش نمی یاید، این مساله کاملا طبیعی است. سعی کنید همیشه به روز باشید و مطالب خود را آپدیت کنید. به روز بودن یک سایت تاثیر بسزایی در ایجاد اعتماد کاربران دارد.


منابع: وردپرس ایران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست