آموزش پارتیشن بندی هارد دیسک با نرم افزار آکرونیس Acronis

آموزش پارتیشن بندی هارد
هوشیار

در این مقاله (آموزش پارتیشن بندی هارد) قصد داریم نحوه پارتیشن بندی فضای هارد دیسک را با برنامه آکرونیس Acronis Disk Director به شما عزیزان توضیح دهیم.

اما منظور از پارتیشن بندی چیست؟ پارتیشن بندی یعنی تقسیم کردن فضای هارد دیسک به یک یا چندین قسمت که از دید کاربر فضا های مختلف به صورت مجزا و مستقل عمل می کنند.

امروزه به علت افزایش ظرفیت هارد دیسک ها و به این علت که نگهداری اطلاعات در فضای بزرگ نامرتب است پارتیشن بندی امری اجتناب ناپذیر است. اگر در کامپیوترهای امروزی که هارد دیسک های با ظرفیت بالا دارند به خوبی مدیریت نشوند باعث مشکلاتی خواهد شد.

به طور مثال اگر فایل ها و اطلاعات و برنامه های ویندوز را در کنار هم و در درایو C ذخیره کنید و اتفاقی برای ویندوز رخ دهد تمامی نرم افزارهای نصب شده روی سیستم از دست می روند.

اما اگر فضای هارد دیسک را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید به دیگر اطلاعات صدمه ای وارد نمی شود و تاثیری روی اطلاعات بقیه ی درایو ها ندارد و همچنین دسترسی به اطلاعات و فایل ها آسان تر می شود. در این حالت می توان فایل های ویندوز را از اطلاعات شخصی و اسناد جدا کرد و در صورت بروز مشکل برای ویندوز آنها را حفظ نمود.

چرا پارتیشن بندی؟

یکی از دلایل مهم پارتیشن بندی هارد دیسک این است که می توان به صورت بهینه از فضای دیسک استفاده کرد که این کار باعث بهینه سازی و دسترسی سریع به اطلاعات می شود.

مانند کمدی که با نوع پیراهن و شلوار و کت طبقه بندی شده است و کمدی که فضای یکپارچه دارد مطمئنا تقسیم بندی فضای داخلی باعث می شود که از فضای موجود بیشترین بهره برداری را کرد.

کاربران به دلیل اینکه جایی برای نگهداری فایل  بک آپ سیستم خود ندارند از بک آپ گرفتن غافل می شوند اما اگر دو پارتیشن در اختیار داشته باشید به راحتی می توانید از پارتیشن دوم برای نگه داری فایل پشتیبان استفاده کنید.

البته بک آپ گرفتن از ویندوز برای خطرات آسیب دیدگی فیزیکی هارد کارآمد نیست و برای آن مانع نمی شود. یعنی اگر هارد دچار خرابی فیزیکی شود دیگر نمیتوان به فایل بک آپ دسترسی پیدا کرد.

انواع پارتیشن ها در هارد دیسک

همانطور که می دانید، هارد از چند دیسک مغناطیسی ساخته شده است که در فاصله های کم روی یکدیگر قرار دارند و حول یک محور مرکزی می چرخند و عملیات خواندن و نوشتن توسط هد بر روی دیسک سخت انجام می شود. در سیستم پارتیشن بندی هارد دیسک ۳ نوع پارتیشن پایه وجود دارد:

آموزش پارتیشن بندی هارد
هوشیار
  • Primary یا اولیه
  • Extended
  • Logical

پارتیشن Primary

پارتیشن  Primary یا همان پارتیشن اولیه، نخستین درایو در هارد است و پارتیشنی است که ویندوز، فایل‌های مربوط به بوت را در آن قرار می‌دهد. بد نیست بدانید که قبل از اجرای سیستم عامل و برای شروع به کار ویندوز، بایوس این درایو را به عنوان مکانی که نحوه اجرای ویندوز در آن ثبت شده است، می‌شناسد.

پارتیشن Extended:

در پارتیشن بندی صحیح هارد، پارتیشن‌های اکستندد (Extended) قابل تقسیم به پارتیشن‌های منطقی یا همان لاجیکال (Logical) هستند. هر هارددیسک می‌تواند ۴ پارتیشن پرایمری (Primary) داشته باشد یا می تواند ۱ پارتیشن پرایمری (Primary)  و ۱ پارتیشن اکستِندِد (Extended) داشته باشد.

در صورتی که چند پارتیشن Primary در هارد‌دیسک وجود داشته باشد فقط می توان یکی از آنها را فعال کرد و مابقی مخفی خواهند بود. در حقیقت این پارتیشن‌ها به صورت فیزیکی درون هارد قرار دارند اما به دلیل عملکرد MBR، سیستم عامل آنها را نمایش نمی‌دهد.

تفاوت درایو PRIMARY با LOGICAL

اولین تفاوت این دو درایو این است که قابلیت بوت شدن و فعال شدن در درایو Primary وجود دارد و این ویژگی به دلیل MBR در درایو Logical وجود ندارد.

تفاوت دیگر در این دو نوع درایو در برچسب گذاری آنها است به این صورت که درایو های Primary را می توان با حروف C, D و… نام گذاری کرد اما برای درایو Logical نمی توان این برچسب را اعمال کرد.


آموزش پارتیشن بندی هارد با نرم افزار آکرونیس Acronis Disk

ابتدا نرم افزار را اجرا کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید،نرم افزار تعداد هاردهای نصب شده بر روی سیستم شما را نمایش می دهد. 

آموزش پارتیشن بندی هارد
هوشیار

آموزش نرم افزار Acronis Disk Director از جمله کاربردهای مهم این برنامه، تقسیم کردن پارتیشن C یا هر پارتیشن دیگر به دو یا چند پارتیشن می باشد.

برای این کار روی پارتیشن مورد نظر کلیک می کنیم تا گزینه های سمت چپ برنامه فعال شوند. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

  روی کلید Split Volume کلیک کنید. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

  صفحه ای مانند شکل زیر باز می شود. همانطور که می بینید بالای صفحه پارتیشن انتخابی شما به دو قسمت تقسیم شده است.

در این قسمت می توانید با حرکت دادن خط میان دو پارتیشن ظرفیت جدیدی برای پارتیشن ها را تعیین کنید، یا در کادرهایی که با رنگ قرمز نشان داده شده، ظرفیت پارتیشن را بر حسب مگابایت وارد نمایید. بعد از این که پارتیشن جدید را مشخص کردید بر روی گزینه OK کلیک کنید. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

آموزش پارتیشن بندی هارد

  دقت داشته باشید که تا بر روی آیکون Commit pending operations کلیک نکنید تغییرات اعمال نمی شود. ما بر روی کلید مورد نظر کلیک میکنیم و در مرحله بعدی با انتخاب Continue پارتیشن ساخته شده را به لیست پارتیشن های خودمان اضافه میکنیم . ممکن است این مرحله بسته به ظرفیت پارتیشن جدید زمان بر باشد. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

  بعد از ایجاد پارتیشن جدید در صورتیکه نخواستید می تونید با کلیک بر روی آیکون Delete Volume پارتیشن جدید را حذف کنید.

با کلیک بر روی آیکون Change Latter و Change Label اسم پارتیشن  را می توانید تغییر بدهید. با کلیک بر روی Browse Files محتویات داخل پارتیشن را  می توانید مشاهده کنید.

با کلیک بر روی گزینه Convert To Primary  می توانید نوع هارد را به Logical تغییر بدهید که این گزینه پیشنهاد نمی شود. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

  حال میخواهیم دو پارتیشن را یکی کنیم و حجم آن ها را یکجا داشته باشیم، برای این کار فقط می شود دو پارتیشن کنار هم را ادغام کرد.

برای این کار یکی از دو پارتیشنی که میخواهیم ادغام کنیم را انتخاب می کنیم و از گزینه های سمت چپ گزینه Marge Volume را انتخاب می کنیم. 

آموزش پارتیشن بندی هارد

  همانطور که می بینیم دو پارتیشن کناری این پارتیشن فعال می شوند و یکی از آن ها را انتخاب می کنیم. 

آموزش پارتیشن بندی هارد
آموزش پارتیشن بندی هارد

آموزش پارتیشن بندی هارد

  وقتی روی OK کلیک می کنیم هر دو پارتیشن تبدیل به یک پارتیشن می شود. فقط باید روی گزینه Commit pending Operations کلیک کنیم تا تغییرات اعمال شود. 

آموزش پارتیشن بندی هارد
آموزش پارتیشن بندی هارد

 یکی از کاربردهای حساس این برنامه برای پارتیشن بندی هاردهایی می باشد که فقط یک پارتیشن دارند. مثل لپ تاپ هایی که ویندوز اورجینال روی آن ها نصب شده و فقط یک پارتیشن دارند. این کاربرد حساس در ویندوز تقریبا غیرممکن است.

برای این کار مانند تقسیم یک پارتیشن به چند پارتیشن که در بالا توضیح دادیم عمل می کنیم با این تفاوت که معمولا برای انجام این کار وقتی گزینه Commit pending Operations را انتخاب می کنیم در صفحه ی ظاهر شده به ما می گوید که سیستم بعد از تایید ریست می شود.

البته بعد از اینکه ما تایید کردیم و سیستم ریست شد یک سری از مراحل در هنگام بالا آمدن ویندوز انجام می شود که جای نگرانی ندارد. در این جا برای اضافه کردن پارتیشن های بیشتر می توان این کارها را برای پارتیشن های جدید نیز انجام داد. 


تهیه کننده : حسن هوشیار آدینه زاده


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *