بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
  1. خانه
  2. آموزش کامپیوتر
  3. آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10

معرفی کلیدهای میانبر ویندوز 10 برای تسریع در فعالیت های کامپیوتری

آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10
آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10

در این مقاله (آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10) با سایت هوشیار همراه باشید.

اگر به‌دنبال آن هستید که با کلیدهای میانبر ویندوز و مرورگرها آشنایی داشته باشید، پیشنهاد می‌شود متن زیر را مطالعه کرده و با کاربردی‌ترین میانبرهای موجود در ویندوز 10 آشنا شوید.

همه ما تمایل داریم که کارهای خود با کامپیوتر را با سرعت بیشتری انجام دهیم. میانبرها و ترفندهایی در ویندوز 10 وجود دارد که عملکرد شما را بهبود می بخشند، با ما همراه باشید تا در ادامه تعدادی از کاربردی‌ترین میانبرها را با هم مرور کنیم.

آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10

1 – Ctlr+Z : بازگشت به عقب

صرف نظر از آنچه انجام می‌دهید یا جایی که هستید، Ctlr+Z یک نجات دهنده است. در تمام برنامه های یا نرم افزارهای ویندوز این میانبر کاملا پشتیبانی می شود، پس در صورتی که یک مرحله اشتباه رفته اید با این میانبر می توانید به یک مرحله قبل تر برگردید.

در صورتی که چندین مرحله کار خود را اشتباه پیش برده اید می توانید از میانبر Ctlr+Alt+Z استفاده نمایید تا با یک بار اجرای این میانبر چندین مرحله به عقب بازگشت داده شوید.

2 – Ctlr+A : انتخاب همه

باز هم تفاوتی ندارد از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنید، این کلید میانبر می‌تواند تمام نوشته‌ها، اسناد یا المان‌های برنامه‌ی مورد استفاده‌ی شما را انتخاب کند. نیازی به درگ ماوس نیست، Ctrl+A سودمندتر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید.

3 – Ctrl+C : کپی

شما آنچه می‌خواهید را انتخاب می‌کنید. حالا چی؟ شما دوست دارید آن را کپی کنید.

این یکی از مهم‌ترین کلیدهای میانبر ویندوز در زمانی است که از آن استفاده می‌کنید. شما می‌توانید هر موردی که خواستید را کپی کرده و هرزمانی که خواستید پیست کنید.

4 – Ctrl+V : پیست

هرچیزی که کپی کرده‌اید را با این میانبر پیست (پیست به منظور انتقال فایلی که قبلا کپی شده به محل مورد نظر) می‌کنید. آن می‌تواند نوشته، فایل، عکس یا فولدر باشد.

5 – Ctrl+X :‌ بریدن

نمی‌خواهید یک متن/جدول/عکس/فایل در مکانی که در حال حاضر وجود دارد، باقی بماند؟

خیلی راحت آن را انتخاب کنید و با استفاده از کلید میانبر Ctrl+X آن را به طور کلی از آنجا بردارید. این میانبر در اصل سوژه را حذف کرده و کپی می‌کند. سپس هر کجا که خواستید آن را پیست کنید. میانبر پیست را که به خاطر دارید؟

6 – Alt+Tab : جابجایی صفحه‌ها/زبانه‌ها

این یکی کمی محدود بوده و با ارتقا سیستم عامل بهتر شده است. به سادگی Alt را بفشارید و سپس Tab را بزنید تا بین صفحه/زبانه مورد نظر جابجا شوید.

در حالی که Alt و Tab را می زنید، شما می‌توانید بین صفحه‌ها نیز جا به جا شوید. ما از مالتی تسکینگ صحبت می‌کنیم.یعنی از صفحه یک برنامه می توانید به یک صفحه ی دیگر برنامه یا نرم افزار منتقل شوید.

7 – Ctrl+Alt+Del : اجرای تسک منیجر

چه اتفاقی می‌افتد وقتی یک برنامه/نرم افزار در حال اجرا به تاخیر می افتد یا بی‌پاسخ می‌شود و پنجره‌های ویندوز شما بدون حرکت همان گونه که هستند باقی می‌مانند؟ شما می‌توانید با زدن کلیدهای ترکیبی Ctlr+Alt+Del آن را برطرف کنید. زمانی که این کلیدها را پشت سر هم فشار دهید، یک جعبه‌ی جادویی به نام مدیریت وظایف ظاهر می‌شود.

سپس شما می‌توانید نرم افزار/ برنامه مربوطه را از این طریق ببندید و نفس دوباره‌ای به کامپیوتر خود ببخشید.

8 – Alt + F4 : بستن اپلیکیشن

این کلید میانبر حدودا یک دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها کافیست کلید Alt را به علاوه کلید عملیاتی F4 بزنید و می‌بینید که برنامه مورد نظر بسته می‌شود. برای این کار کافیست که شما در برنامه باشید.

با این حال،‌ این کلید میانبر به قدری هوشمند است که از شما ذخیره‌ی کارتان را پیش از خاموش کردن بپرسد. آن همچنین هرآنچه از مرورگر شما گرفته تا بازی‌ها و نرم افزارهای مختلف را می‌بندد.

9 – Ctrl+F : یافتن

آیا همیشه چیزی که پیدا نمی‌کنید را تایپ می‌کنید یا به دنبال یک کلمه کلیدی در یک سند یا مرورگر می‌گردید؟ Ctrl+F یک کلید میانبر عالی برای شماست تا یک نوار سریع برای تایپ موارد مورد نظر شما اجرا شود. شما می‌توانید تمامی نتایج مطابق با کلیدواژه‌ی مدنظرتان را مشاهده کنید.

10 – Ctrl+H : یافتن و جایگزین کردن

شما علاوه بر این که به دنبال یک کلیدواژه هستید، می‌خواهید آن را تغییر نیز دهید؟ مشکلی نیست، میانبر Ctrl+H در خدمت شماست. کافیست کلیدهای مربوط هرا فشار دهید تا یک جعبه باز شود. شما می‌توانید با تایپ کردن نوشته‌های قابل یافتن و جایگزین کردن، این کار را به سادگی انجام دهید. این میانبر برای اکثر اسناد کارایی دارد.

11 – Ctrl+E : انتخاب جعبه جستجو

فرقی نمی‌کند شما در فایل اکسپلورر یا مرورگر باشید، زدن کلید میانبر Ctrl+E متن موجود در نوار جستجو/ناوبری را انتخاب می‌کند و شما می‌توانید خیلی سریع در آنجا شروع به نوشتن کنید.

12 – Ctrl+N : بازکردن یک پنجره جدید

فشردن کلیدهای Ctrl و N در کنار هم یک فایل یا یک پنجره‌ی جدید را بسته به مکانی که در آنجا مشغول فعالیت هستید، باز می‌کند. این کلید میانبر با اغلب برنامه های آفلاین و مرورگرهای آنلاین ساخته شده برای ویندوز کار می‌کند.

13 – Ctrl + اسکرول ماوس

نوشته بسیار کوچک است؟ می‌خواهید جزئیات بیشتری را ببینید؟ شاید در حال تماشای یک اینفوگرافی هستید که نیازمند زوم کردن است. این کلید میانبر دقیقا همان چیزی است که شما نیاز دارید.


همچنین بخوانید:

آموزش پاک کردن کش مرورگرهای فایرفاکس، اپرا و کروم


کلیدهای میانبر ویندوز – پیشرفته

آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10
آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10

14 – Win+L : صفحه قفل

می‌خواهید از کامپیوتر فاصله بگیرید، اما نمی‌خواهید سیستم را خاموش کرده یا به حالت استراحت ببرید؟ Win+L یک میانبر عالی است. این به شما کمک می‌کند تا صفحه را قفل کرده و هیچ‌کسی به جز شما که رمزعبور ویندوزتان را در اختیار دارید موفق به دستری به صفحه دسکتاپ نشود؛ البته به شرطی که شما یک رمزعبور را برای سیستم خود تنظیم کرده باشید.

15 – Win+D : نمایش دسکتاپ

این همیشه یک گزینه‌ی مینیمایز (کوچک کردن صفحه) سریع است. فرقی نمی‌کند چند تب/ویندوز فعال باشد،‌ این میانبر تمام آن‌ها را مینیمایز کرده و دسکتاپ شما را به نمایش گذاشته و به شما اجازه می‌دهد تا با دو کلیک به برنامه ها/فایل‌هایتان دسترسی پیدا کنید.

16 – Win+Tab : تغییر نمایش وظیفه

عملکرد‌ش بسیار شبیه به Alt+Tab است، اما آن یک سطح پیشرفته‌تر از ناوبری پنجره‌های برنامه است. زمانی که آن را بزنید، شما کاشی‌هایی از تمام برنامه های در حال اجرا و استفاده شده اخیر را مشاهده خواهید کرد.

شما می‌توانید بین آن‌ها اسکرول کنید و با زدن یک کلید Shift پس از فشردن Win+Tab بین آن‌ها جا به جا شوید.

17 – Win+C : اجرای کورتانا

طرفدار صدا هستید؟ از کورتانا استفاده می‌کنید؟ شما می‌توانید با استفاده از Win+C خیلی سریع کورتانا را اجرا کرده و هر دستور صوتی که خواستید را به آن بدهید.

18 – Win+Prtscn : ذخیره‌ی اسکرین شات

در حالی که Prtscn به شما اجازه‌ی تهیه‌ی یک اسکرین شات را می‌دهد، با فشردن دکمه‌ی Win به همراه آن می‌توانید به صورت خودکار آن را ذخیره کنید. یک فولدر به نام Screenshot در داخل مقصد تصاویر شما قرار دارد که اسکرین شات‌ها با فرمت PNG در آنجا ذخیره خواهند شد.

19 – Win+I : دسترسی به تنظیمات

آیا نیازمند دسترسی سریع به تنظیمات هستید؟ نیازی نیست به 3-4 مسیر بروید تا به زبانه‌ی تنظیمات برسید؛ تنها کافیست کلید میانبر Win+I را بفشارید تا تنظیمات ویندوز در اختیار شما قرار گیرد.

20 – Win+S : جستجو برای ویندوز

شما همیشه فایل یا برنامه ای را دارید که در کامپیوتر خود نمی‌توانید آن را بیابید. برای این منظور، ویندوز نوار جستجو را معرفی کرده است.

شما می‌توانید خیلی راحت با فشردن کلید میانبر Win+S و تایپ نام فایلی که می‌خواهید، آن را فرا بخوانید. علاوه بر این، کورتانا نیز با جستجوگر ادغام شده است تا به سوال‌های دیگر شما نیز پاسخ دهد.

21 – Fn+F2 : تغییر نام

با توجه به سخت افزار تولیدکننده کامپیوتر شما، کلید F2 می‌تواند وظایف مختلفی نظیر تنظیم ولوم یا خاموش و روشن کردن وای فای را بر عهده داشته باشد. با این حال استفاده از Fn+F2 در هنگام انتخاب یک فولدر/فایل می‌تواند خیلی سریع قابلیت تغییر نام آن را در اختیار شما قرار دهد؛ پس با کلیک راست خداحافظی کنید.

22 – Fn+F5: رفرش

کامپیوتر شما هنگ کرده و پردازنده نمی‌تواند کار کند؟ رفرش یک روش قدیمی و خوب برای به حرکت درآوردن آن است. با فشردن Fn+F5 شما می‌توانید ویندوز خود را رفرش کرده یا اگر در حال استفاده از مرورگر هستید، آن صفحه جلوی روی شما را رفرش کند.

23 – Win+X : منوی مخفی

آیا می‌دانستید ویندوز دارای یک منوی مخفی است؟ با فشردن Win+X می‌توانید آن را به اجرا درآورید. این منو تنظیم تمام بخش‌های مهم سیستم را به شما ارائه می‌کند.

24 – Win+V : ناوبری در نوتیفیکیشن‌ها

اگر در سیستم خود زیاد با نوتیفیکیشن‌ها سر و کار دارید، به لطف این کلید میانبر شما می‌توانید خیلی سریع به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

25 – Win+Ctrl+B : اجرای اپلیکیشنی که یک نوتیفیکیشن از آن به نمایش درآمده

شما در حال کار هستید و یک نوتیفیکیشن که نیازمند توجه شما است، به صورت پاپ آپ به نمایش درمی‌آید. کافیست کلید میانبر Win+Ctrl+B را بفشارید تا اکسپلورر به آن برنامه سوئیچ شود.

26- کلید ویندوز + A : موجب فعال کردن Action Center می شود.

27- کلید ویندوز + E : باز کردن مرورگر فایل‌ها

28- کلید ویندوز + G : فعال کردن بخش جدید Xbox Game که به شما اجازه‌ی ضبط بازی‌ها و گرفتن اسکرین شات از آن‌ها را می‌دهد.

29- کلید ویندوز + H : ویژگی به اشتراک‌گذاری را در برنامه های ویندوز ۱۰ فعال می‌کند.

30- کلید ویندوز + K: فعال کردن ویژگی اتصال نمایشگرهای بی‌سیم و تجهیزات صوتی

31- کلید ویندوز + R : اجرا کردن یک دستور

32- کلید ویندوز + S : فعال کردن کورتانا

33- کلید ویندوز+ کلید جهت چپ/ بالا / پایین / راست : هدایت برنامه به گوشه‌های تصویر

34- کلید ویندوز + Ctrl + D : ایجاد دسکتاپ مجازی

35- کلید ویندوز + Ctrl + F4 : بستن دسکتاپ مجازی

36- کلید ویندوز + Ctrl + دکمه جهت راست یا چپ : حرکت بین دسکتاپ‌های مجازی

37- کلید ویندوز + Shift + دکمه جهت راست یا چپ : برنامه ها را از مانیتوری به مانیتور دیگر منتقل می‌کند.

38- کلید Ctrl + D : آیتم های انتخاب شده به سطل آشغال هدایت خواهند شد.

39- کلید ویندوز + ۱/۲/۳… : برنامه های سنجاق یا پین شده به تسکبار (Taskbar) را باز می‌کند. اولین برنامه از سمت چپ مربوط به شماره‌ی یک خواهد بود.


میانبرهای مرورگرهایی همانند فایرفاکس، کروم، اپرا و …

آموزش کلیدهای میانبر ویندوز 10
  • کلید Ctrl + T برای باز کردن زبانه جدید
  • کلید Ctrl + D برای بوک مارک صفحه
  • کلید Ctrl + L برای های لایت آدرس URL فعلی
  • کلید Ctrl + Tab برای گردش در زبانه های باز
  • کلید Ctrl + Enter برای افزودن .com به انتهای آدرس وب

تهیه کننده : حسن هوشیار


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست