به سایت هوشیار خوش آمـدید
به سایت خودتان خوش آمـدید
به سایت هوشیار خوش آمـدید
به سایت هوشیار خوش آمـدید
  1. خانه
  2. آموزش کامپیوتر
  3. اموزش ساخت VLAN در شبکه:قسمت سوم

اموزش ساخت VLAN در شبکه قسمت سوم

اموزش ساخت VLAN در شبکه:قسمت سوم

در مقاله قبل با گروه بندی سیستم ها آشنا شدیم ،امروز می خواهیم با مقوله ی دیگری آشنا شویم که VLan نام دارد. پس در این مطلب (اموزش ساخت VLAN در شبکه:قسمت سوم) با سایت هوشیار همراه باشید.

VLAN (وی لَن) چیست؟

VLAN مخفف Virtual Local Area Network هست یعنی شبکه محلی مجازی ، باید بدانیم که هر شبکه محلی برای خودش تنها یک محدوده Broadcast دارد که ترافیک محدوده خودش رو در در این محدوده نگه می دارد و اگر شما بتوانیم بصورت مجازی یک شبکه محلی ایجاد کنید در حقیقت توانستید یک محدوده Broadcast یا Broadcast Domain ایجاد کنید و باعث می شید که ترافیک شبکه به حالت کنترل شده تری در بیاد .

در کل اینجا جای این نیست که بخواهیم کل این موضوع رو باز کنیم فقط خواستم یک پیش زمینه داشته باشید ، میریم سراغ اینکه چطور می تونیم یک VLAN در یک سویچ سیسکو ایجاد کنیم.

وقتی شما با یک سویچ سیسکو کار می کنید ، محدوده کاری شما با نام VLAN 1 مشخص میشه که همونطور که قبلا اشاره کردیم VLAN پیشفرض در سویچ های سیسکو محسوب میشه .

تمامی پورت های سویچ بصورت پیش فرض به این VLAN متصل هستند .

ایجاد کردن VLAN باعث می شود سرعت و کارایی سویچ و شبکه بالا بره و اینکار با تفکیک شدن پورت ها به VLAN های مختلف انجام می شود .

دقیقا مشابه یک شبکه با یک سویچ که اگر بخواهد با یک شبکه دیگه که به یک سویچ دیگه متصل شدن ارتباط برقرار کنن نیاز به مسیر یاب دارن در VLAN ها هم دقیقا همین مورد صادق هست ;

یعنی اعضای VLAN 1 که با همدیگه یک شبکه داخلی ایجاد کردن ، برای برقراری ارتباط با همدیگه نیاز به روتر ندارن ولی همین پورت ها که داخل VLAN 1 هستند برای اینکه بتوانند با یک VLAN 3 ارتباط داشته باشند حتما از یک روتر یا مسیریاب استفاده کنن .

خوب بریم سراغ کار عملی ،نرم افزار سیسکو پکت تریسر رو باز کنید. و یک سوئیچ 2960 و 4 کلاینت یا سیستم وارد محیط نرم افزار کنید.

همان طور که در آموزش قبل گفتیم راه های ارتباطی کلاینت ها با سوئیچ توسط کابل Copper Straight-Through می باشد پس در محیط نرم افزار اتصال کلاینت و سوئیچ را انجام دهید.

اموزش ساخت VLAN در شبکه:قسمت سوم

نوبت به آدرس دهی کلاینت ها می رسد که باید روی هر کلاینت کلیک کرده و سپس در نوار روی Desktop و گزینه ی IP Configuration کلیک کرده و آدرس ها رو مثل زیر تنظیم نمایید.

کلاینت یک : 192.168.1.1 با subnet 255.255.255.0

کلاینت دوم : 192.168.1.2 با subnet 255.255.255.0

کلاینت سوم : 192.168.1.3 با subnet 255.255.255.0

کلاینت چهارم : 192.168.1.4 با subnet 255.255.255.0

خب حالا اگر از هر کلاینت به کلاینت دیگر پینگ کنیم بسته با موفقیت ارسال خواهد شد و پیام Successful را مشاهده خواهید کرد و یا می تونید در نوار ابزار سمت راست نرم افزار از گزینه ی پاکت+ استفاده کنید و از یک کلاینت به کلاینت دیگر از صحت ارسال بسته مطمئن شوید.

نکته: علت مشاهده اتصال موفقیت آمیز کلاینت ها یکی این است که در یک رنج مشترک می باشند و دیگری این است که همه به طور پیش فرض در Vlan1 در سوئیچ قراردارند.

تا این مرحله در قسمت آموزشی قبل رسیدیم، ولی الان می خواهیم کلاینت یک و سه با هم ارتباط داشته باشند و دو و چهار هم باهم.

مدل OSI در شبکه چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

پس روی سوئیچ در محیط نرم افزار کلیک می کنیم و در نوار ابزار روی گزینه ی CLI کلیک می کنیم. از این به بعد ما فقط با کد دستور کار خواهیم کرد، پس با دقت توجه کنید.

خب دستورات زیر را در محیط CLI اجرا کنید:

برای درست کردن vlan داخل سوئیچ در ابتدا دستورات زیر را پشت سرهم وارد می کنیم.بعد از زدن هر خط دستور یک اینتر (Enter) می زنیم.

enable

confige terminal

vlan 2

name Hassi

exit

vlan 3

name IT

exit

exit

بعد از درست کردن vlan نوبت به انداختن کلاینت ها به داخل vlan می رسد پس دستورات زیر را در محیط CLI سوئیچ تایپ می کنیم.

enable

config terminal

int ra fa 0/1-3

swichport mode access

swichport access vlan 2

exit

int ra fa 0/2-4

swichport mode acces

swichport access vlan 3

exit

خب ما در دستورات بالا همزمان دو کلاینت 1 و 3 را به داخل vlan 2 انداختیم و دو کلاینت 2 و 4 را به vlan 3 .طبق شکل زیر

اموزش ساخت VLAN در شبکه:قسمت سوم

حالا اگر در نوار سمت راست نرم افزار روی پاکت + کلیک کنید و از کلاینت 1 به 3 بسته بفرستید می بینید با پیام Successful یعنی موفقیت آمیز مواجه خواهید شد.

ولی اگر از کلاینت 1 به کلاینت 2 یا 4 بسته ارسال کنید پاسخ fail یا ناموفق را مشاهده خواهید کرد.

همچنین اگر از کلاینت 2 به کلاینت 1 بسته بفرستید با شکست مواجه خواهید شد ولی اگر از کلاینت 2 به کلاینت 4 بسته بفرستید پاسخ Successful یا موفقیت آمیز دریافت خواهید کرد.

ما توانستیم که کلاینت ها را دو گروه کرده و کاری کردیم که هر گروه فقط با اعضای خود بتواند ارتباط داشته باشد.

این عمل (VLAN بندی ) واسه شرکت ها و خیلی از ارگان ها برای طبقه بندی کردن واحدهای کاری یا سلسله مراتبی یا برای مدیریت بخش های مختلف کاربرد بسیار دارد.

نکته نهایی : برای این که در تایپ دستورات دچار مشکل نشوید پیشنهاد می کنیم از کلید Tab کیبورد استفاده کنید. به طور مثال هنگام تایپ switchport mode access می توانید sw را تایپ کرده و سپس کلید تَب (Tab) کیبورد را بزنید تا به طور خودکار دستور کامل شود.

* نکات دستوری

دستور en مخفف enable می باشد

دستور conf t مخفف config terminal می باشد

دستور int fa مخفف interface fastethernet می باشد

دستور int ra fa مخفف interface range fastethernet می باشد

خب امیدوارم از این آموزش ( اموزش ساخت VLAN در شبکه ) نهایت استفاده را برده باشید ، در مقاله بعد شبکه کردن چند سیستم همرا با دو سوئیچ را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

در صورت داشتن هر گونه مشکل و سوال در بخش نظرات اعلام نموده تا در اسرع وقت رسیدگی شود.


تهیه کننده : حسن هوشیار آدینه زاده


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست