به سایت خودتان خوش آمـدید
به سایت هوشیار خوش آمـدید
به سایت هوشیار خوش آمـدید
به سایت خودتان خوش آمـدید
  1. خانه
  2. آموزش کامپیوتر
  3. مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

انواع سوئیچ ها کدام اند؟ و کاربرد آن ها چیست؟

مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی
انواع سوئیچ ها کدام اند؟ کاربرد آن ها چیست؟

در این مطلب ( مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی ) با ما همراه باشید تا با اقسام سوئیچ شما را آشنا کرده و کارایی و کاربرد هر یک را برای شما شرح دهیم. قبل از اشاره به این آموزش می خواهیم شما را با مفهوم شبکه آشنا نماییم.

 شبکه به عبارتی ساده:

تلاش برای برقرار کردن یک ارتباط بین دو یا چند دستگاه با یکدیگر با هدف به اشتراک گذاشتن دادها و اطلاعات شبکه نامیده می شود.

در واقع برای راه اندازی و تنظیم کردن یک سرویس برای دسترسی به اینترنت برای تمام کارمندان و یا تبادل داده ها و اطلاعات بین کامپیوترهای مختلف، در اینجا شبکه میتواند راه حل کاملا مناسب باشد.

برای راه‌اندازی یک شبکه کامپیوتری به یک سری تجهیزات سخت افزای ( سیم‌دار یا بی‌سیم ) احتیاج است و برای برقراری ارتباط مابین این تجهیزات سخت‌افزاری به دستگاه‌هایی از قبیل روترها- سوئیچ ها – هاب ها و.. نیازمند هستیم.

مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی
مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

 سوئیچ ها ( Switches )

یک سوئیچ یک وسیله ارتباطی، که چند تا از تجهیزات کامپیوتری ( از قبیل کامپیوترها – سرورها – رادیوها و یا دوربین‌های تحت شبکه) را در یک Local Area Network) LAN) به یکدیگر وصل میکند. برای مثال وقتی یک دوربین تحت شبکه و یک کامپیوتر در یک LAN قرار دارند یا به یک سوئیچ وصل شده باشند آنگاه می‌توان از طریق کامپیوتر موردنظر دوربین تحت شبکه را تنظیم و یا کنترل نمایید، و یا در مثال ساده دیگر اگر بخواهید به‌تمامی کامپیوترهای متصل به سوئیچ دسترسی به اینترنت ایجاد کنید تنها کافی است تا مودم خود را نیز به سوییچ متصل نمایید تا برای تمامی کامپیوترهای متصل به سوئیچ دسترسی به اینترنت ایجاد شود.

از سوئیچ برای اتصال کامپیوتر ها ، روتر ها ، چاپگر ها ، دوربین های مداربسته ، تلفن های تحت شبکه ، Access Point ها و غیره با یکدیگر در شبکه های کابلی استفاده می کنند.

یک سوییچ می‌تواند دریافت کننده پیغام‌هایی باشد که از سمت یک دستگاه در شبکه ارسال می شود و فقط به دستگاه هدف انتقال دهد در حقیقت یک سوئیچ می‌تواند تعدادی راه مؤثر برای مدیریت و انتقال داده بین چندین دستگاه متصل به شبکه در یک LAN داشته باشد، به‌طورکلی سوییچ‌ها قادر هستند که پورت هدف را برای هر بسته یا پیرابند تعیین کنند که این عمل هوشمندانه و مؤثر خواهد بود.

انواع سوئیچ‌ها

  • سوئیچ‌های قابل تنظیم – غیر مدیریتی Managed switches
  • سوئیچهای غیرقابل تنظیم – مدیریتی  Unmanaged switches

در ادامه این مقاله قصد داریم تاکمی در مورد تفاوت‌های این دو نوع سوئیچ بحث و بررسی کنیم،

درواقع سوئیچ های مدیریت شونده همان‌طور که از اسمش پیداست قابلیت (Configure) تنظیم شدن برای دست‌یابی به عملکردی خاص، و همچنین قابلیت اولویت‌بندی ترافیک LAN را دارا می‌باشند به‌نحوی‌که اطلاعات بااهمیت بیشتر بتوانند سریع‌تر جابه‌جا شوند. و اما در طرف مقابل سوئیچ های غیرقابل تنظیم همانند یک وسیله Plug & Play در شبکه عمل می‌کنند، یعنی فقط بااتصال به برق و بدون نیاز یه هیچ گونه تنظیم اجازه میدهند تا تمامی تجهیزات متصل به آنها با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

 مزایای سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی

سوئیچ های مدیریتی به شما کمک میکنند تا شما کنترل بهتری بر روی ترافیک عبوری در شبکه LAN داشته باشید و انتخاب ها و کنترل حرفه ای تری بر آن داشته باشید. این نوع سوئیچ ها تمامی مشخصات و قابلیت های سوئیچ های غیرقابل تنظیم را دارا می باشند و علاوه بر آن توانایی تنظیم کردن، مدیریت کردن و مانیتور کردن را نیز دارا میباشد.

پس این قابلیت ها به شما کمک میکند تا کنترل خیلی بیشتر و وسیعتر بر روی ترافیک عبوری دادها در شبکه تان داشته باشید.

مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی
مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

اما در مقابل شما نمی توانید سوئیچ های غیرمدیریتی را تنظیم کنید، در واقع آنها نمی‌توانند از هیچ کدام از پنل های مدیریتی پشتیبانی کنند و شما هیچ کنترلی بر روی داده ها در شبکه نخواهید داشت.

لازم به ذکر است اگر شما در شبکه محلی خودتان هیچ نرم افزار پیشرفته ای ندارید و یا هیچ احتیاجی به کنترل داده های عبوری ندارید ، سوئیچ های غیرمدیریتی با قیمت پایین تر و راحت بودن کار با آنها گزینه میتوانند گزینه خوبی باشند.

اما سوئیچ های مدیریتی دارای چندین مزیت کاملا کاربردی و خوب هستند،آنها می توانند از پروتکل های مثل (SNMP(Simple Network Management Protocol برای مانیتور کردن تجهیزات داخل شبکه استفاده کنند، همچنین این پروتکل میتواند به تبادل تغییرات در شبکه کمک کند.

در واقع با گزارش‌هایی که با استفاده از این پروتکل به دست میاد قابلیت بررسی وضعیت و آگاه شدن از سالم بودن تجهیزات فعال در شبکه برای شما وجود دارد.

آموزش کنترل گوشی با کامپیوتر

مهندسین و مدیران شبکه می‌توانند با استفاده از پروتکل SNMP از یک مکان خارج از شبکه مانیتور و بررسی کنند وبا تشخیص هرگونه اشکال به درست کردن آن اقدام کنند،بدون نیاز به بررسی فیزیکی از سوییچ ها و دیگر تجهیزات داخل شبکه.

Managed Switches یا سوئیچ های مدیریتی همچنین از عملکردهای بیشتری پشتیبانی میکنند:

آنها قادر هستند لوپ های ایجاد شده در شبکه را از بین ببرند و یا با بالا بردن سطح امنیت شبکه به بهبود عملکرد آن کمک شایانی کنند و همچنین قادر به پشتیبانی از VLANING در شرایط مورد نیاز هستند.

مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی
مقایسه سوئیچ های مدیریتی و غیرمدیریتی

QOS -Quality of Service

کیفیت خدمات (QoS) به شما اجازه می‌دهد تا ترافیک شبکه را اولویت‌بندی کرده و پهنای باند موجود را مدیریت کنید تا مهم‌ترین ترافیک داده پیش از بقیه عبور کند. شما می‌توانید سوئیچ مدیریتی را طوری پیکربندی کنید تا قوانینی را اجرا کند که به دستگاه‌های مختلف اجازه می‌دهند داده‌های خود را اولویت‌بندی کنند. این امر زمانی بسیار مفید خواهد بود که لازم باشد به برخی دستگاه‌ها هنگام انتقال داده‌ها در میان‌شان بیشترین پهنای باند را بدهید.

Vlaning

سوئیچ های مدیریتی (Managed Switches) میتوانند در تنظیم کردن VLAN مورد استفاده قرار بگیرند تا بطور منطقی یک گروه از تجهیزات را به عنوان یک واحد کاری قرار دهد و این سوییچ ها میتوانند برای ایزوله کردن ترافیک ارتباطی بین این گروه های مختلف استفاده شود.

این ایزوله سازی و بخش‌بندی ترافیک درون شبکه ای میتواند کمک زیادی در کاهش ترافیک های غیر ضروری کنند، برای مثال شما میتوانید ترافیک بین بخش مالی و بخش فروش و بازاریابی خود را مجزا کنید. به نحوی که اطلاعات حیاتی بخش مالی بتوانند بدون تاخیر به سوی کاربران بخش مالی جریان داشته باشند؛ بدون گیر افتادن در بین ترافیک های بخش بازاریابی و فروش.

با این روش تغییر قابل توجهی در سطح عملکرد و امنیت شبکه مشاهده خواهید کرد. زیرا با این تحلیل از Vlaning کاربران بخشهای مختلف هیچ گونه دسترسی به اطلاعات گروه ها و بخش های دیگر ندارند.

افزونگی (Redundancy)

افزونگی یکی دیگر از مشخصه های Managed Switches می باشد. افزونگی یعنی فراهم کردن یک مسیر عبور داده جایگزین برای عبور ترافیک شبکه برای بالا بردن سطح امنیتی یک شبکه در مواردی که ارتباط ما به‌طور کامل قطع بشود.

برای این کار Managed Switches می‌توانید با به‌کارگیری پروتکل (STP Spanning Tree Protocol) یک مسیر جایگزین در شبکه را ایجاد کنند همچنین با این پروتکل در کنار ایجاد یک مسیر جایگزین از بروز LOOP که ممکن است با ایجاد مسیرهای جایگزین مختلف در شبکه به وجود بیاد جلوگیری کند.

این پروتکل فقط و فقط به یک مسیر فعال در یک زمان مشخص بین دو دستگاه در شبکه اجازه فعالیت میدهد و با این روش از ایجاد Loop جلوگیری میکند

در کنار Redundancy می توان از قابلیت Load Balancing نیز استفاده کرد تا ترافیک عبوری در شبکه رابین سوئیچ ها تقسیم کرد تا همزمان از تمامی تجهیزات شبکه استفاده شود.

این‌گونه مزیت‌ها کار را برای مدیران شبکه راحت می‌کند و شرایط بهتری برای انجام کارها فراهم می‌کند.

پروتکل آسان مدیریت شبکه (SNMP)

یکی دیگر از ویژگی‌هایی سوئیچ مدیریتی، (SNMP) پروتکل آسان مدیریت شبکه است. این پروتکل به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است و مدیریت و نظارت بر شبکه را امکان‌پذیر می‌کند. این ویژگی برای نظارت بر وضعیت شبکه و عملکرد آن عالی است. مدیران آی تی می‌توانند SNMP را برای مشخص کردن مشکلات احتمالی شبکه و رفع آنها بدون دست زدن به سوئیچ استفاده کنند.

برای شبکه‌های کسب و کاری کدام یک مناسب است؟ سوئیچ‌های مدیریتی یا سوئیچ‌های غیر مدیریتی؟

در واقع به این سوال نمی‌توان شفاف پاسخ داد. چون استفاده از سوئیچ‌های مدیریتی یا سوئچ‌های غیرمدیریتی به این بستگی دارد که شبکه کسب و کار چه سایزی دارد، و همین‌طور ویژگی‌های مورد نیاز و پیچیدگی شبکه چیست. بسیاری از شبکه‌های کسب و کار کوچک واقعا سوئیچ‌های مدیریتی ندارند، زیرا آنچه که واقعا نیاز دارند، عملکرد اساسی سوئیچ اترنت است.

در حالی که برای شبکه‌های پیچیده کسب و کار یا مراکز داده بزرگ، هزاران کاربر به طور همزمان از اینترنت استفاده می‌کنند. سوئیچ‌های مدیریتی می‌توانند ترافیک داده‌ها را بر اساس گروه‌های مختلف نظیر کاربران، مهمان‌ها، بک‌آپ‌ها، مدیریت و سرورها جدا کنند. این روند نه تنها راهی بهتر برای کنترل ترافیک داده در اختیار مدیران قرار می‌دهد، بلکه حفاظتی قوی برای کل شبکه نیز فراهم می‌کند.


تهیه کننده : حسن هوشیار آدینه زاده


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست