بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمـدیـد
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
  1. خانه
  2. پزشکی
  3. اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟
اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

در این مقاله ( اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟ ) با ما همراه باشید.

اوتیسم یه نوع اختلال در رشد است و معمولا در سه سال اول زندگی کودک و با تاثیر گذاشتن بر مغز فرد باعث مختل کردن رفتار های اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن در کودکان می شود.

علت بروز این بیماری هنوز به طور دقیق و کامل مشخص نشده است اما تحقیقات نشان می دهد که اوتیسم یک نوع مشکل ژنتیکی است و همچنین اختلالات کروموزومی و مشکلات عصبی در این افراد دیده شده است.

محققان به علت های مختلفی که ممکن است باعث بروز اوتیسم بشوند پی برده اند، رژیم غذایی، مسمومیت با جیوه، مشکلات در مجرای گوارشی و عدم استفاده از ویتامین ها و حساسیت به واکسن دیگر عوامل اثبات نشده این بیماری هستند، البته والدین عزیز باید بدانند که احتمال بروز حساسیت به واکسن خیلی کم است پس بهتر است از زدن واکسن فرزندان خود اجتناب نکنند.

اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

علائم بیماری اوتیسم و ناتوانی های ناشی از اوتیسم

در یک تا سه سال اول زندگی کودک ناتوانی هایی از قبیل: تداخل در روابط اجتماعی، روابط کلامی و غیر کلامی، وانمود کردن به بازی به وجود می آید، کودکان در یک تا دو سال اول زندگی خود هیچ مشکلی ندارند و مانند کودکان دیگر هستند اما به طور ناگهانی دچار اختلالات اجتماعی و گفتاری می شوند.

ناتوانی های ناشی از اوتیسم می تواند باعث بروز برخی از اختلالات ذهنی در کودک مانند: صرع، عقب ماندگی ذهنی، تصلب بافت ها (سفت شدگی عضلات) و سندرم فراژیل ایکس (fragile X) بشود، سندرم فراژِل ایکس یکی از شایع ترین عقب ماندگی های ذهنی ارثی است و دومین بیماری ژنتیکی عقب ماندگی این بیماری از کم هوشی ناشی می شود.

در این بیماری ژن ها قادر به تولید پروتئین کافی برای سلول ها نمی باشند،سندرم آسپرگر که علامت آن تاخیر در انجام مهارت های حرکتی است و سندرم در بیماری نوزاد تا پنج ماهگی رشد عادی داشته اما در 6 تا 48 ماهگی دچار مشکلات تنفسی پیش رونده می شوند و تکلم و آموخته های قبلی از بین می رود این نوع سندرم فقط در دخترها دیده می شود،ناتوانی های یادگیری و ناتوانی در پیشرفت از دیگر علائم بیماری اوتیسم است.

کودکان اوتیسم ممکن است نسبت به نور و صدا حساس باشند،از پوشیدن لباس زیر خودداری کنند، کودکانی گوشه گیر و افسرده باشند.

کودکان اوتیسم نمی توانند بحثی را آغاز کنند و یا توانایی ادامه بحث را ندارند، استفاده از دست ها به جای لغات برای برقراری ارتباط، استفاده از کلمه  تو به جای من به طور مثال کودکان اوتیسم به جای  من تشنه ام میگویند تو تشنه ای، بی دقتی، تکرار جملات یا کلمات،حرف زدن بدون احساس از دیگر علائم بیماری اوتیسم است، این کودکان روابط دوستانه ندارند، لبخند نمی زنند، بازی های کلامی انجام نمی دهند و تنهایی را ترجیح می دهند.

کودکان اوتیسم از صدای بلند نمی ترسند، صداهای عادی آنان را آزار می دهد، به درد خیلی زیاد یا خیلی کم واکنش نشان می دهند، معمولا اشیا را لیس می زنند و یک سطح صاف را خراش می دهند، خطر را احساس نمی کنند، این کودکان دارای برخی رفتار های نامناسب هم هستند مثل: بی علاقه گی و بی احساسی، بی دقتی و دارای رفتار های خشونت آمیز نیز می باشند.

اوتیسم چیست؟ نشانه های آن کدام است؟

از کجا متوجه شویم نوزادمان اوتیسم دارد؟

اگر نوزاد شما در 12 ماهگی هیچ کلمه ای نمی گوید حتی همان کلمه های ناواضح، اشاره نمی کند و یا حرکتی انجام نمی دهد، در 16ماهگی و 24 ماهگی هنوز موفق به گفتن یک لغت نشده است به پزشک مراجعه کنید، کودکان اوتیسم می توانند تحت درمان قرار گرفته و روند بیماری آنها را کند کنند،دارو درمانی برای جلوگیری از خشونت و بروز رفتار های عصبی، مشکلات حواس، بیش فعالی، زود رنج بودن و از این قبیل اختلالات به کار می رود.

کودکان اوتیسم باید تحت نظر روانپزشک نیز قرار بگیرند زیرا نیاز به گفتار درمانی هم دارند، والدین کودکان اوتیسم بیشتر از بقیه نیاز به کمک اطرافیان دارند پس اگر در نزدیکان شما کودک اوتیسم وجود دارد حتما به والدین او کمک کنید زیرا نگهداری و یاد دادن به کودکان اوتیسم بسیار سخت است.


منبع : چطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست