بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمــدید
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت هـوشـیـار خـوش آمــدید
بـه سـایـت خـودتـان خـوش آمــدید
  1. خانه
  2. پزشکی
  3. علائم و نشانه های اختلال شیزوفرنی

مهترین علایم و عوارض شیزوفرنی

علائم و نشانه های اختلال شیزوفرنی
علائم و نشانه های اختلال شیزوفرنی

در این مطلب ( علائم و نشانه های اختلال شیزوفرنی ) با ما همراه باشید.

بیماری شیزوفرنی  و جنون جوانی یکی از بیماری های روحی و روانی است که عوارض بدی هم دارد. از عوارض شیزوفرنی می توان به توهم و کناره گیری از جامعه اشاره کرد.

همچنین داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می کنیم هم عوارض خاص خود را دارد. .

به گزارش گروه علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از نشریه تخصصی اعصاب، بیماری شیزوفرنی تنها خاص دوران جوانی نیست و در میان کودکان و بزرگسالان هم دیده شده است.

سن شایع بیماری شیزوفرنی در میان زنان حدود سنین 25 تا 35 سالگی و  در میان مردان 15 تا 25 سالگی می باشد.

طبق بررسی های بدست آمده عواملی نظیر مصرف مواد مخدر به ویژه حشیش، عفونت های حاد مغزی به ویژه در ناحیه مخچه و استرس ها باعث به وجود آمدن جنون جوانی و شیزوفرنی خواهند شد.

توهمات کاذب یا به عبارتی ادراک کاذب در شرایطی که محرک و یا عاملی خارجی برای آن موجود نیست از عوامل مهم ابتلا به جنون جوانی یا شیزوفرنی می باشد.

اگر یک یا دو نشانه به ویژه توهمات کاذب را در شخصی دیدید، سریعا او را به نزد پزشک ببرید تا از پیشرفته شدن بیماری جلوگیری کند.

عوارض شیزوفرنی و جنون جوانی

1-اوهام– یکی از مهمترین عوارض شیزوفرنی اوهام و توهم است. اکثرا این اوهام شامل شنیدن صدا ها است. در کنار آن این توهمات می تواند شامل : دیدن، احساس کردن، چشیدن مزه، استشمام کردن چیزهایی که به نظر شخص کاملا حقیقی می باشد و …  باشد. 

2-اختلال در تفکر – یکی دیگر از عوارض شیزوفرنی اختلال در تفکر است .زمانی که هیچ نوع ارتباط منطقی در گفتار فرد دیده نمی شود ممکن است که افکار و گفتار در هم آمیخته و مشکلاتی را پدید آورد . .

3- بیان کردن احساسات– در بیماری شیزوفرنی ممکن است توانایی فرد در بیان احساساتش به طور زیادی کاهش یابد. این مورد معمولا همراه با واکنش های نادرست در رویارویی با موقعیت های غمگین اتفاق می افتد .

 4- عدم کار آیی – به گزارش هوشیار ، عدم کارایی یکی دیگر از عوارض شیزوفرنی است. گاهی وقت ها در بیماری شیزوفرنی شخص حتی توانایی انجام فعالیت های روزانه مثل شستن و آشپزی را هم ندارد. 

5- مشکل در فکر کردن–در بیماری شیزوفرنی تمرکز فرد، حافظه، و توانایی برنامه ریزی و سازمان دهی ممکن است که تحت تاُثیر قرار بگیرد. در نتیجه شخص مورد نظر در ارایه ی استدلال، ارتباط ،و انجام فعالیت های روزمره ی خود به مشکل بر می خورد.

6- کناره گیری از جامعه– یکی دیگر از عوارض شیزوفرنی کناره گیری از جامعه است. این ترس می تواند به دلایل ترس از مورد آسیب قرار گرفتن از جانب افراد، و یا ترس از مراودات با سایرین به دلیل فقدان مهارت های اجتماعی باشد .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست